Tampóny, slnečné okuliare, či toaletný papier. 10+ bežných vecí z domácnosti, ktoré sa časom zmenili na nepoznanie

Lucia Mužlová

Na prvý pohľad ich možno nespoznáte. Obyčajné predmety, ktoré sú dnes pre mnohých samozrejmosťou, kedysi vyzerali úplne inak. Viete ako vyzerala televízia, kalkulačka alebo toaletný papier? Nasledujúce fotky vás môžu celkom prekvapiť, ukážu vám totiž také kúsky, ktoré dnes už v domácnosti len tak ľahko nenájdete.

Článok pokračuje pod videom ↓

Televízia

Wikipedia

Výzor televízií sa značne posunul dopredu. Zatiaľ čo dnes sme zvyknutí na tenké a veľké obrazovky, v minulosti sme si do obývačky priniesli takmer celú skriňu. Prvá masová produkcia začala v 30. rokoch v Nemecku.

Slnečné okuliare

Wikimedia

Celkom prvé okuliare vás nemali chrániť pred slnkom ale pred jeho silným odrazom od snehu. Ľudia v severských krajinách si ich vyrábali z dreva, kostí a iných materiálov, pričom vyrezávali úzku medzierku na oči. Pomáhalo to práve v čase, keď odraz od slnka oslepoval.

Digitálny fotoaparát

Flickr

Prvý digitálny fotoaparát potreboval pre svoje normálne fungovanie až 16 batérií. V porovnaní s dnešnými drobnými fotoaparátmi s desiatkami megapixelov vyzerá toto zariadenie skutočne komicky.

Toaletný papier

Wikimedia

Spočiatku sa využíval ako zdravotná a hygienická pomôcka v Číne okolo roku 589. Oveľa neskôr v 19. storočí sa začal komerčne predávať vo forme štvorcových kariet. Jeho súčasná forma pochádza z roku 1880 z Anglicka.

Práčka

Wikimedia

Práčky si kedysi vyžadovali oveľa viac sily, keďže sa na nich využívala takzvaná ručná kľuka. Dizajnovo však boli veľmi zaujímavé. Prvá z nich bola patentovaná v roku 1851.

Ponožky

Wikimedia

Taká obyčajná vec, po ktorej každé ráno pátrame sa objavila už v starom Egypte v 3. storočí. Ich strih sa odvíjal od praxe, Egypťania ich totiž nosili v šľapkách alebo otvorených sandáloch.

Vŕtačka

Wikimedia

Manuálne vŕtačky využívali už starovekí Rimania. Elektrické sa dostali na trh v 19. storočí, dlhé roky predtým si vŕtanie vyžadovalo veľkú silu.

Tampóny

Wikimedia

Ženy používali tampóny už v staroveku, neboli však ani zďaleka tak hygienické ako dnes. Vyrábali sa z rôznych materiálov ako papyrus, vlna, papier alebo papraď. Súčasná podoba sa vyvinula v 30. rokoch 20. storočia.

Záchranné vesty

Wikimedia

Dnes vám dokážu zachrániť život, no kedysi neboli až tak populárne. Ľudia ich nemali v obľube, pretože vraj bránili pohybu.

Korčule

Wikimedia

Prvá zmienka o kolieskových korčuliach pochádza z roku 1743. Ich dizajn nebol veľmi lichotivý, no neskôr sa čoraz viac zlepšoval aj narpíklad vďaka hokejistom. V 70. rokoch sa už objavuje ich súčasná podoba, ktorá im umožnila trénovať aj mimo ľadovej plochy.

Kalkulačka

Wikimedia

Dnes ju vložíte aj do vrecka a má oveľa viac funkcií. Tie starodávnejšie mali práve naopak len štyri funkcie a kvalita počtov závisela od človeka, ktorý s nimi pracoval.

Baby monitor

Flickr

Takzvaná elektronická opatrovateľka alebo baby monitor kedysi nebolo úplne bežné zariadenie. Ľudia si pomáhali rôznymi spôsobmi, aby mali svoje dieťa vždy pod dohľadom.

Pevný disk

Wikimedia

Pred 60 rokmi zaberal obrovskú plochu a mal len 5 MB pamäti. Odvtedy doba a aj technika značne pokročili a dnes aj miniatúrna pamäťová karta má tisícnásobnú kapacitu.

Pozri aj: Časté močenie, silná menštruácia a prílišné ochlpenie. Toto je 7 príznakov závažných ochorení, ktoré by ženy nemali ignorovať

brightside.me