Táto rodina dokázala niečo neuveriteľné. Svoj trojpodlažný dom postavili len za 4 dni! Ako je to vôbec možné?

Monizz

Predstavte si, že by ste sa rozhodli opustiť svoj starý dom a len tak z týždňa na týždeň vám už na inom mieste stál nový. No nie tak, že by vám ho tri roky predtým stavali druhí. Ale že by ste si ho za pár dní postavili vy sami. A to hneď so šiestimi izbami! Nemožné? Tejto rodine sa to podarilo.

Článok pokračuje pod videom ↓
channel4.com

V anglickom grófstve Dorset sa nachádza mestečko Bridport. Práve toto miesto si zvolila rodina Richarda Coopera za svoj nový domov po tom, čo si povedali, že ich rodina sa príliš rozrástla a je na mieste, aby sa zabývali vo väčšom dome. Pozemok, ktorí Cooperovci kúpili, má 52 hektárov.

Trojpodlažný dom za štyri dni

Ak premýšľate o tom, ako môže vôbec anglická rodina zo dňa na deň opustiť starý dom, kúpiť desiatky hektárov pôdy a rovno na nich postaviť trojpodlažnú vilu, iste vám ako prvé napadá, že títo ľudia musia byť milionári. Nebudeme klamať, rodina sa nemá zle, no pointa je v niečom celkom inom. Za všetkým stoja špičkové konštrukčné technológie a moderné, energeticky úsporné domy vedia stáť na svojom mieste už po niekoľkých dňoch, až týždňoch.

channel4.com

Z Londýna pribudla v Bridporte štvorčlenná rodina zložená z mamy Nikki, tatka Richarda a detí Teddie a Stanleyho. Ak máte k dispozícii 7 hektárov záhrady a ďalších 45 akrov lesa je jasné, že dostatok priestoru na budovanie majetku snov bude hračka.

channel4.com

Richard Cooper na margo stavby, ktorá prostredníctvom internetu obletela svet, povedal: „Na budovaní vlastného domu je brilantné to, že si jednoducho sadnete a poviete si, čo v ňom chcete mať, samozrejme v medziach rodinného rozpočtu. Dom na našom pozemku obklopenom lesmi bude perfektne sedieť. Myslím, že to bude celkom unikátny majetok.“

Montovaný dom nadovšetko

Podľa Cooperovcov sú montované domy tie najlepšie. Okrem toho, že sa môžu výdavky a náklady znížiť aj o 10-25%, za štyri dni vám už stojí celá hrubá stavba. Okná, dvere, svietidlá a podobné technické drobnosti sú vyberané ešte predtým, než „skladačka“ dorazí na miesto, kde má stáť. Po prvom dni stálo už prvé podlažie. Po druhom druhé a po treťom tretie podlažie a špicatá časť strechy. Na štvrtý deň pracovali majstri na dodatočných technických úpravách. Za necelý pracovný týždeň už mala rodina strechu nad hlavou.

channel4.com

Môže si to dovoliť bežný človek?

Aby sme veci uviedli na pravú mieru. Rodina Cooperovcov vlastní reťazec reštaurácií zameraný prevažne na talianske jedlá a pizzu a takisto výrobňu jablčného vína. Rozpočet na tento dom mali stanovený na 700 000 libier, čo je o niečo viac ako 810 000 eur. Po dodatočných úpravách sa však náklady vyšplhali vyššie, dom stál rodinu 1,2 milióna libier.

channel4.com

Podľa majiteľov domu sú jeho najväčšími devízami niektoré riešenia, predovšetkým kúrenie, rozloha, ale aj úspora. Napriek tomu, že dom vyzerá tak zvonka, ako aj zvnútra honosne a moderne, za energie a výdavky platia Cooperovci smiešne peniaze. Sú presvedčení, že ekologicky a energeticky úsporné domy sú tým najlepším riešením nielen pre ľudí, ale aj pre prírodu. Podľa nich sa všetko dá aj lacnejšie a rýchlejšie než sme zvyknutí. Vo svojom dome sa cíti rodina fantasticky a tvrdí, že by ho nikdy nevymenila. Čo si o tom myslíte? Máte aj vy skúsenosti s montovanými, energeticky úspornými stavbami? Budeme radi, ak sa so svojimi postrehmi a skúsenosťami podelíte v komentároch pod článkom.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), channel4.com, housebeautiful.co.uk