Keď bola v koncentračnom tábore, ponúkla tehotnej mamičke kúsok čokolády. Tomu, čo sa stalo o viac ako polstoročie, naozaj neuveríte

Monizz

Koncentračný tábor Bergen Belsen bol dejiskom podobných zločinov ako známy Osvienčim-Birkenau a iné tábory, ktoré počas druhej svetovej vojny slúžili na vyhladenie „nežiadúcich“ osôb. Či už to boli Židia, Rómovia, homosexuáli alebo politickí väzni, stále to boli predovšetkým ľudské bytosti. V koncentračnom tábore Bergen Belsen sa ocitla aj osemročná Francine Christophe.

Článok pokračuje pod videom ↓
francbergen-belsen-overview
annefrankguide.net

Jej príbeh oslovil ľudí po celom svete. Francine mala vtedy len osem rokov a bola svedkom čohosi, čo sa nedá nazvať inak, ako obyčajný ľudský súcit. Keď sa Francine spolu s mamou ocitli v koncentračnom tábore, ako prvé museli odovzdať všetky veci. Akoby zázrakom sa im však podarilo čosi si ukryť.

francconcentrationcamp
goingviralposts.biz

Francinina matka prepašovala do tábora obyčajnú čokoládu. Keď videla všetok stres a paniku, ktorá v tábore vládla, vedela, že kúsok čokolády im síce nebude útechou, no aspoň raz si ňou budú môcť spríjemniť chvíle, ktoré ich čakali. V tom istom momente, ako Francinina mama čokoládu ukryla, uvidela neďaleko od seba stáť mladú ženu vo vysokom štádiu tehotenstva. Jej pôrod bol bezpochyby na spadnutie a bola otázka minút, kedy príde na svet dieťa. Dieťa, ktoré mala porodiť na smrť vystrašená, vysilená a osamelá mladá matka. Bez liekov a bez patričnej starostlivosti. Na mieste, kde číhalo množstvo infekcií a hlavne smrť. Francinna matka ani na chvíľu nezaváhala a úbohej na smrť vychudnutej žene podala do rúk urputne ukrytý kúsok čokolády. Žena jej z posledných síl poďakovala, čokoládu zjedla a za krátky čas porodila zdraví dieťa. Obe prežili.

francFrancine-Christophe-ft-img
reinadelcielo.org

Po dlhých rokoch raz náhodou stretla Francine ženu, ktorú jej matka zachránila malým kúskom čokolády. Žena vytiahla z vrecka kúsok čokolády a podala ho Francine so slovami : „Ja som to dieťa“. V tomto videu môžete vidieť samotnú a dojatú Francine, ako celú neuveriteľnú udalosť opisuje.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), buzzfeed.com