Veľké gesto princa Williama. V nemocnici navštívil len 5-ročnú pacientku, dôvod vás dojme k slzám

TASR

Foto: archív TASR

Britský princ William navštívil vo štvrtok v novozélandskej nemocnici päťročnú Alen Alsatiovú, ktorá prežila 15. marca streľbu v mešite v meste Christchurch. Následník britského trónu sa potom stretol s policajtmi a záchranármi, ktorí pomáhali po streleckých útokoch belošského rasistu v celkovo dvoch mešitách v meste. Útočník tam zabil 50 ľudí, pripomenula agentúra DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Prince William | Duchess Kate (@princewilliam_kate) on

Vojvoda z Cambridgea zverejnil fotografiu z návštevy predškoláčky v detskej nemocnici v Aucklande – odfotil sa spolu s dievčatkom a jej otcom Wassajmom, ktorý pri útoku rasistu takisto utrpel zranenia. Päťročná Alen, ktorá utrpela kritické zranenia, sa prebudila z bezvedomia len tento týždeň.

Vo videu zverejnenom na Twitteri vidieť Williama, ako s dievčatkom debatuje a rozpráva jej o svojej dcére Charlotte. „Je asi v rovnakom veku ako ty,“ vraví William pacientke. V prvý deň svojej dvojdňovej návštevy Nového Zélandu sa princ, ktorý pracoval ako pilot leteckej záchrannej služby vo východnom Anglicku, stretol aj s príslušníkmi jednotiek, ktorí ako prví zasahovali pri teroristických útokoch v mešitách v Christchurchi.

William sa stretol s novozélandským policajným komisárom Mikeom Bushom a s veliteľom regiónu Canterbury (kde leží Christchurch) Johnom Priceom, ako aj s niekoľkými policajtmi a záchranármi, ktorí zasahovali na mieste masových strelieb ako prví. Princ sa najprv vo štvrtok ráno zúčastnil v Aucklande na spomienkových ceremóniách za padlých v bitke o Gallipoli, spoločne s premiérkou Jacindou Ardernovou, až potom odcestoval do Christchurchu.

Deň Austrálsko-novozélandského armádneho zboru (Anzac Day) je na konci apríla každoročným spomienkovým podujatím viažucim sa na prvú veľkú bitku prvej svetovej vojny za účasti armád týchto dvoch tichomorských krajín. Následník trónu položil v Aucklande v mene svojej starej matky, kráľovnej Alžbety II., veniec na pamiatku všetkých Austrálčanov a Novozélanďanov, ktorí „zahynuli v službe vo všetkých vojnách, konfliktoch a mierových operáciách“.


Vojvoda má k regiónu silný vzťah: po ničivom zemetrasení v roku 2011 niekoľkokrát navštívil mesto Christchurch a spolu s manželkou Kate a synom princom Georgeom podnikol tiež cestu po Novom Zélande. Princ plánuje v piatok navštíviť miestnu nemocnicu, kde sa po marcových útokoch na mešity stále lieči niekoľko z 50 ranených. Odtiaľ pôjde do mešity al-Noor, kde zahynula väčšina z obetí. Potom má naplánovanú návštevu mešity v mestskej štvrti Linwood; odtiaľ sa vyberie na prechádzku do centra Christchurchu, kde sa nachádza aj pamätník obetiam zemetrasenia, a na toto stretnutie s členom britskej kráľovskej rodiny je pozvaná i verejnosť.