Tieto druhy ovocia a zeleniny na obrázku nespoznáte, no aj tak ich konzumujete každý jeden deň

Monizz

V dobe, kedy pomaranče nie sú už žiadnou exotikou, sa zásobujeme tropickými druhmi orechov, ovocia a aj zeleniny oveľa častejšie ako kedysi. Napriek tomu, že jeme všetko možné, netušíme, kde sa to urodilo a už vôbec nie, ako to vyzeralo skôr, než to dorástlo do jedlej podoby. Vedeli ste, ako vyzerajú mandle, škorica či šafran?

Článok pokračuje pod videom ↓

Mandle

Mnoho ľudí dodnes verí, že mandle sú orechy. V skutočnosti sú to semená ovocia z mandľovníka. Ide o krásny strom strednej veľkosti s nádhernými ružovými či bielymi kvetmi. Tak ako broskyňa, marhuľa či čerešne, dáva mandľový strom ovocie s tvrdým semenom. Toto semeno je presne to, čo u nás nazývame orechom. Mandle sú biele a obalené v bledohnednom pláštiku v uzavretej tvrdej škrupine.

1
sovkusom.ru
2
sovkusom.ru

Škorica

Škorica je v skutočnosti malý ihličnatý strom, z ktorého kôry dostávame najpopulárnejšie korenie. Milujeme ho v ceste, na koláčoch, v omáčkach, ale aj ako liek na rôzne ťažkosti.

3
sovkusom.ru

Šafran

Šafran je známy fialkastými kvetmi s oranžovo-červenými bliznami. Pochádza však z hľúz, ktoré sa sadia na jar a dovtedy je potrebné ich držať na tmavom, chladnom a suchom mieste. Hľuzy sa sadia až do hĺbky 10 až 15 centimetrov pod zemou. Na 1 gram známeho a vzácneho sušeného korenia je potrebných až 150 kvetov.

4
sovkusom.ru
5
sovkusom.ru

Ananás

Vedeli ste, že ananás je tropická bylina? Má mečovité listy, ktoré tvoria prízemnú ružicu. Uprostred nej sa vytvára ružica kvetná. Po jej odkvete sa jednotlivé plody zrastajú a tvoria zložené dužinaté oplodie. To dokáže vyrásť až do hmotnosti 3 kilogramov. Vnútro ananásu, aké poznáme my, býva žlté, až zlatožlté. Existujú však aj druhy ananásov, ktoré sú vnútri bronzové, červené, fialové aj čierne.

6
sovkusom.ru

Arašidy

Arašidy patria k strukovinám, no na rozdiel od bežných strukovín, arašidy rastú pod zemou. Jednoročná rastlina tvorí malý krík s rozvetvenými stonkami. U nás ich poznáme ako podzemnicu olejnú. Aby ste všetko uviedli na pravú mieru – arašidy, alebo búrske oriešky, sú plodmi rastliny podzemnice olejnej. Pochádzajú z Južnej Ameriky.

8
sovkusom.ru
7
sovkusom.ru

Káva

Takto vyzerá káva skôr než sa dostane na trh. Kto by si bol pomyslel, že obľúbený nápoj miliónov ľudí na svete je práve toto? Kávovník je malý, vždyzelený krík z rodu Coffea. Má hladké, oválne listy a sladké jazmínovo voňavé biele kvety. Jeho najskôr zelené, neskôr žlté a nakoniec červené dužinaté plody ukrývajú po dve semená – to sú kávové zrná.

11
sovkusom.ru
12
sovkusom.ru

Sezam

Sezam je jednoročná rastlina dosahujúca výšku až 2 metre. Ide o prastarú bylinu, ktorá bola pestovaná hlavne v Indii, Číne, v Barme či Mexiku. Rastlina sezam má krásne kvitnúce bielo-ružové kvety. V nich sa ukrýva tento malý zázrak, ktorý tak radi chrúmeme v koláčoch či cukrových sezamových tyčinkách.

13
sovkusom.ru

Kešu orech

Kešu orechy sú jadrá obličkovitého tvaru, pochádzajú zo semien stromu ľadvinovníka západného. Plodom ľadvinovnéka je tzv. kešu jablko. Kôstkovica sa nachádza na jeho konci. Kešu vyrastá priamo na jabloni a plod v tvare jablka vyrastie až neskôr. Samotné kešu jablko sa veľmi nejedáva, pretože je mimoriadne kyslé a ostré. Strom ľadvinovníka, kde kešu orechy dorastajú,  je vysoký až 12 metrov.

14
sovkusom.ru

Čierne korenie

Čierne korenie je tropický ovíjavý celoročne zelený krík. Samotná rastlina má tmavozelené, srdcovité listy a jej kvety vytvárajú „strapce“ hrozna, na ktorých dozrievajú plody v tvare guličiek. V rôznom štádiu zrelosti sa tieto guličky zbierajú a sušia do podoby, akú poznáme my.

15
sovkusom.ru

Zázvor

Na záver prichádza najväčšie prekvapenie – zázvor. Ide o rastlinu, ktorá dorastá až do výšky 1,5 metra, je veľmi dekoratívna a na prvý pohľad vyzerá ako tráva. Počas kvitnutia má žlté alebo červené kvety obalené hustými tvrdými listami nachádzajúcimi sa na vrchole stonky. Kvety sú nápadné a podobajú sa orchideám.

16
sovkusom.ru

zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru