Angelina Jolie nie je len slávna hollywoodska herečka, ktorá má korene na Slovensku. Je to aj žena s veľkým srdcom, filantropka, ktorá sa rozhodla svoju slávu využiť aj inak. Novinári neustále sledujú jej ľúbostný život, no o jej dobročinnosti sa hovorí menej.
Problémy krajín tretieho sveta ju zaujímali takmer odjakživa. Precestovala celý svet a vždy sa snažila pomáhať, ako sa len dalo. Aj niektoré jej deti sú adoptované práve z krajín, kde musia čeliť vážnejším problémom, ako sú napríklad základné ľudské potreby. Jej syn Maddox má korene v Kambodži, Pax je z Vietnamu a Zahara z Etiópie. V roku 2004 dokonca získala kambodžské občianstvo.
View this post on Instagram
Angelina prvýkrát narazila na humanitárne otázky v roku 2011 v Kambodži pri nakrúcaní filmu Lara Croft: Tomb Raider. V tomto roku následne začala s humanitnou prácou a stala sa veľvyslankyňou dobrej vôle UNHCR. Jeden milión dolárov: presne toľko darovala na pomoc utečencom v Afganistane, ešte predtým, ako sa stala veľvyslankyňou dobrej vôle.
Angelina Jolie, ktorá pôsobí ako osobitná vyslankyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), navštívila v pondelok utečenecký tábor Rohingov v Bangladéši. Zamierila po príchode do Bangladéša priamo do tábora v pobrežnej oblasti Teknaf v blízkosti hraníc s Mjanmarskom a porozprávala sa s niektorými z tamojších 720.000 obyvateľov. V tábore sa uchýlili príslušníci mjanmarskej moslimskej menšiny Rohingov, ktorí z krajiny utiekli počas zásahov vlády od augusta 2017.
View this post on Instagram
Oscarová 43-ročná herečka sa po návšteve tábora bezprostredne verejne nevyjadrila, predstaviteľ polície v meste Cox’s Bazar pre AFP povedal, že Jolieová by mala v utorok navštíviť ďalšie tábory. Cieľom Jolieovej návštevy je posúdiť humanitárne potreby zhruba milióna Rohingov žijúcich v utečeneckých táboroch v meste Cox’s Bazar a jeho okolí. S utečencami z rohinskej menšiny sa predtým stretla počas návštevy Mjanmarska v roku 2015 a Indie v roku 2006.
V bangladéšskych utečeneckých táboroch sa pred poslednou krízou v Mjanmarsku nachádzalo už približne 300.000 Rohingov. Jolieová svoju návštevu Bangladéša uzavrie stretnutím s tamojšou premiérkou Hasínou Vadžídovou, šéfom diplomacie a ďalšími vysokopostavenými predstaviteľmi v metropole Dháke, píše sa vo vyhlásení UNHCR.
View this post on Instagram
Rozhovory sa zamerajú na to, ako môže UNHCR pomôcť Bangladéšu v úsilí o „riešenie“ budúcnosti príslušníkov tejto prenasledovanej menšiny. OSN čoskoro spustí novú medzinárodnú iniciatívu, v rámci ktorej sa bude pre Rohingov na úteku a komunity, ktoré ich hostia, snažiť získať 920 miliónov dolárov, dodal UNHCR. Približne 700.000 Rohingov muselo v roku 2017 ujsť z Mjanmarska do susedného Bangladéša pred brutálnym zásahom miestnej armády, ktorú Organizácia Spojených národov a Spojené štáty obvinili z páchania násilia na tejto menšine.
Nahlásiť chybu v článku