SAD Zvolen od soboty ruší všetky prímestské autobusové spoje. Ak sa nedohodnú, ľudia nebudú mať ako cestovať

SITA

Foto: archív TASR

Banskobystrické regionálne združenie obcí vyzýva za starostov Banskobystrického okresu všetky zainteresované strany, ktoré zabezpečujú prímestskú autobusovú dopravu, aby neohrozili základné potreby ich občanov.

Výzvou reagujú na štvrtkové rozhodnutie spoločnosti Slovenská autobusová doprava Zvolen, a.s. (SAD Zvolen), že od soboty 25. januára zastavuje premávku prímestských autobusových liniek v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK).

„Neberte nás ako rukojemníkov vo vašom spore o ekonomické a právne záujmy,“ uvádza sa v liste starostov zaslanom agentúre SITA, v ktorom žiadajú bezodkladné riešenie autobusovej dopravy vo verejnom záujme tak, aby neboli ohrozené bežné potreby pracujúcich občanov, žiakov základných, stredných a vysokých škôl a dôchodcov.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Vedenie BBSK oznámilo, že dnes o 13:00 budú v sídle kraja rokovať so zástupcami SAD Zvolen. Po skončení rokovania budú o výsledkoch prostredníctvom brífingu informovať verejnosť.

Rozhodnutie zastaviť premávku autobusov vzišlo podľa predsedu predstavenstva SAD Zvolen Adriána Polónyho z rokovania mimoriadneho predstavenstva a dozornej rady spoločnosti, ktorému predchádzalo rokovanie s akcionármi SAD Zvolen. Ide o reakciu na vlečúci sa spor a neplatenie záväzkov v požadovanej výške od BBSK. Požadované zálohy vo výške 34 mil. eur ročne sú takmer dvojnásobne vyššie ako pôvodne dohodnuté zálohové platby v septembri minulého roka a kraj ich odmieta v mesačných splátkach od januára platiť.

„Vyčíslenie odhadu predpokladanej straty v septembri vychádzalo z inej právnej situácie, na rozdiel od našej žiadosti z januára, ktorá reflektuje na aktuálnu situáciu a na zatiaľ neprávoplatný medzitýmny rozsudok Okresného súdu Zvolen,“ uviedol Polóny s tým, že v prípade, že je medzi nimi zmluva, tak je to 20 mil. eur a ak nie, je to 34 mil. eur.

Foto: archív TASR

Celý spor sa vlečie od septembra 2018, kedy BBSK informovalo, že odmieta plniť od januára 2019 zmluvy s dopravcami zabezpečujúcimi prímestskú autobusovú dopravu v kraji. Predĺženie platnosti zmlúv s oboma dopravcami SAD Zvolen aj SAD Lučenec v dodatkoch o päť rokov, ktoré podpísalo bývalé vedenie BBSK, bolo podľa právnej analýzy vedenia kraja v rozpore so zákonom, predovšetkým s nariadením Európskeho parlamentu o službách vo verejnom záujme v železničnej a cestnej osobnej doprave.

Obidvaja dopravcovia aj na základe svojich právnych analýz trvali na platnosti dodatkov a garantovali dopravnú obslužnosť aj po 1. januári 2019. Vzhľadom k tomu, že nedošlo k dohode a uzavretiu dočasných krátkodobých zmlúv s dopravcami, tak sa vedenie BBSK rozhodlo spor o platnosť predĺženia zmlúv dodatkami s autobusovými dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec riešiť súdnou cestou. Kraj tiež garantoval, že do rozhodnutia súdu bude za vykonávanie dopravy platiť v zmysle spochybňovaných dodatkov.

V decembri minulého roka Okresný súd vo Zvolene rozhodol, že dodatok, ktorý podpísala SAD Zvolen aj SAD Lučenec s bývalým vedením kraja za pôsobenia Mariana Kotlebu, je minimálne v časti predĺženia pôvodnej zmluvy o päť rokov uzatvorený v rozpore so zákonom. Rozsudok do dnešného dňa nebol doručený BBSK a stále nenadobudol právoplatnosť.

Spoločnosť SAD Zvolen v súčasnosti zabezpečuje pravidelnú prímestskú dopravu na takmer 70 % územia Banskobystrického samosprávneho kraja v okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Brezno, Detva, Veľký Krtíš, Krupina, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Žarnovica.

Najnovšie články