Deťom v tínedžerskom veku treba dať pocit bezpečia a otvorene s nimi komunikovať. Represia je neefektívna, oveľa väčší účinok má, keď je rodič priateľom dieťaťa a snaží sa vytvárať mu zázemie.
„Akonáhle vytvárate takéto bezpečné vzťahy, tak tie deti vedia, že za vami môžu prirodzene prísť a hovoriť s vami o všetkom. V našich rodinách sa to často nedeje. Máme, chvalabohu, rodiny, kde to funguje, ale je tu veľa rodín, kde rodičia s deťmi komunikujú len veľmi málo,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA psychológ Marek Madro z internetovej poradne pre mladých ľudí IPčko.
Potrebujú vo vás oporu
„Deti v ranom tínedžerskom veku už potrebujú aj určitý čas, ktorý trávia mimo kontroly rodičov, tá je pre nich neprijateľná a rodič pre nich prestáva byť ten dominantný a dôležitý, dôležití sú kamaráti. Ak má však dieťa s rodičom dobrý vzťah, tak si napriek všetkému uvedomuje, že sa na rodiča môže v prípade potreby obrátiť. A to je práve to dôležité,“ dodal.
Deti v ranom pubertálnom veku budú podľa neho pritom aj napriek otvorenej komunikácii určité veci pred rodičom skrývať. Ak však pri matke a otcovi majú pocit bezpečia, zvažujú, že sa v prípade potreby zdôveria aj im. „Dieťa bude vo veku ranej pubescencie, od tých jedenástich do pätnástich rokov veci skrývať, to je jeho úloha, skrývať veci a búriť sa voči rodičom… Ak však vníma, že ste to bezpečie, tak ste stále jednou z možností, ktoré v prípade, že niečo potrebuje, zvažuje. Je si totiž vedomé, že za vami môže prísť…,“ poznamenal psychológ.
Vedú reálny a online život
Úlohou dnešných rodičov pritom podľa Madra je pripraviť deti i na to, ako sa správať v online priestore. „Bežne učíme deti, že keď im nejaký neznámy ujo dáva cukrík, nemajú s ním ísť do auta… Toto v spoločnosti nejako funguje a potrebujeme to zdôrazniť a naučiť aj deti v online priestore. Na to často zabúdame, rodičia si túto hrozbu až tak neuvedomujú,“ podotkol.
Žiadne tajomstvá
O všetkom, čo sa deje, by sa podľa Madra mali rodičia s deťmi rozprávať úplne normálne a na rovinu. Veľmi dôležité zároveň podľa neho je vyvarovať sa akýmkoľvek tajomstvám. „Keď rodičia vytvárajú s deťmi tajomstvo, keď mu hovoria, že ‚toto bude naše tajomstvo‘, môže sa to stať nebezpečným konštruktom, ktorý im práve v tej situácii, v ktorej budú zlyhávať, dá pocit, že to je to tajomstvo, ktoré nemajú nikomu povedať… V tomto majú veľkú silu aj médiá – tým, že často uvádzajú, že sa na nejakú tému nebudú vyjadrovať a podávať ďalšie informácie. To však v takom tínedžerovi často vyvoláva len zvedavosť, chce vedieť, čo sa za tou komunikačnou štrbinou skrýva,“ priblížil Madro.
„S deťmi a pred deťmi netreba nič tajiť. Treba im, naopak, dávať kontinuálne najavo, že za vami ako za rodičom, kamarátom a poradcom môžu prísť aj v prípade, že ide o nejaké tajomstvo,“ ozrejmil psychológ, podľa ktorého by rodičia s deťmi mali komunikovať skôr z pozície fanúšika než kontrolóra. „To je niekedy ťažké, no nech sa deje čokoľvek, treba sa snažiť byť súčasťou sveta detí. Ak majú nejaký problém, treba si s nimi sadnúť a na rovinu s nimi rozprávať o ich potrebách. A takisto im dať najavo tie svoje. Povedať im, že potrebujete, aby boli v bezpečí. Keď ste k deťom sami úprimní, o to skôr sa vám zdôveria, keď sa im niečo nepríjemné stane alebo ak majú nejaký problém,“ uzavrel Madro.
Nahlásiť chybu v článku