10+ animovaných filmov, ktoré v sebe skrývajú hlboký psychologický význam

Michal Blaško

Okrem toho, že animáky sú zábavné a roztomilé, plnia aj inú úlohu. Sú plné ponaučení a životných lekcií, ktoré si ani nemusíme uvedomovať, no podvedome na nás vplývajú. Veď aj staré klasické filmy a rozprávky sú plné boja dobra so zlom a milých ponaučení. Dnes už však taká Perinbabka nezaujme každého, tvorcovia sa nás preto snažia niečo naučiť prostredníctvom moderných animákov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hľadá sa Dory

Ak ste videli rozprávku Hľadá sa nemo, iste ste zachytili, že má aj svoje pokračovanie vo forme príbehu Hľadá sa Dory. Dory je hlavnou postavou príbehu a je to rybička, ktorá je nesmierne zábudlivá. Túži nájsť svoju rodinu, čo však nie je ľahké, keď si takmer nič nedokáže zapamätať. Dory však za to nemôže, s poruchou pamäti sa už narodila. A čo z toho plynie? Rodičia by už od malička mali viesť deti k chápaniu toho, že sme všetci odlišní a je to tak v poriadku. Zvláštnosti iných nie sú dôvodom na výsmech, mali by sme sa ich naučiť rešpektovať.

Dobrý dinosaurus

Opäť rozprávka, ktorá si bez pochýb nájde cestu do sŕdc detí, ale aj dospelých. Deťom ukáže, že úprimné priateľstvo je nenahraditeľným pokladom a dospelých naučí, že keď zvládne prekonať svoj strach dinosaurus Arlo, zvládne to každý. Okrem toho, v tomto príbehu príroda porazila civilizáciu a nie naopak.

V hlave

Animovaný príbeh V hlave je jeden z najsilnejších príbehov, aký sa kedy Pixaru podarilo vytvoriť. Okrem toho, nie je to len obyčajný príbeh, celý jeho priebeh totiž schválili psychológovia. V hlavnej úlohe je šesť základných emócií, a to radosť, smútok, hnev, strach a znechutenie. Ich „majiteľkou“ je malá Riley, ktorá je dôkazom toho, že emócií sa netreba báť a je normálne cítiť ich. Dôležité je ale naučiť sa ovládať ich.

Neskrotná

Odvážna Merida je dôkazom toho, že nie je našou povinnosťou plniť očakávania iných. Matka jej vopred naplánovala život princeznej, ona však po ňom netúži, v srdci má totiž dobrodružstvo. Nebojte sa vybočiť so stereotypu a byť sami sebou. Robte to, čo máte radi, nie to, čo sa od vás očakáva.

Hore

Carl prišiel o manželku a každý deň sníva o tom, aké dobrodružstvá spolu chceli prežiť a aké plány už nestihli uskutočniť. Jedného dňa sa rozhodne, že na vysnívané miestečko teda pocestuje sám. Cestu mu však skríži malý skaut, ktorý mu obráti život hore nohami. Nezvyčajná dvojica je dôkazom toho, že nikdy nie je neskoro začať si plniť sny.

Wall-E

Rozprávka nemá len zaútočiť na naše city, ale pripomenúť nám našu zodpovednosť. Ukazuje totiž, ako naša planéta dopadne, ak budeme ďalej využívať jej zdroje tak nezodpovedne. Samozrejme, príbehy nie sú len o ponaučeniach, nechýba preto ani dávka lásky a nádeje.

Ratatouille

Remy je potkan, ktorý sa túži stať šéfkuchárom a za svojim cieľom ide napriek všetkým prekážkam. Táto rozprávka nás učí, že nezáleží na tom, odkiaľ ste, ak ste odhodlaní dosahovať svoje ciele. Aj keď vám ostatní hovoria, že na to nemáte, vždy choďte za svojimi snami.

Autá

Nikdy by sme nemali zabúdať na tých, ktorí pri nás vždy stáli. Na to postupne príde aj McQueen. Bez svojich učiteľov, priateľov, rodiny a kolegov by nikdy neprekročil cieľovú rovinku ako prvý. Nikdy nepodceňujte oporu, akú vám môže poskytnúť váš kolektív.

https://www.youtube.com/watch?v=uxx75HVd-F0

Rodinka úžasných

Každý z nás vie niečo iné a je v niečom dobrý. Tým, že svoj talent poprieme a budeme ho pred svetom ukrývať, len aby sme zapadli, poprieme vlastnú osobnosť. Nemá však význam schovávať to, čo je jednoducho našou súčasťou. Presne to nám ukazuje aj rodinka úžasných. Snažia sa vyzerať ako obyčajná rodinka ale to, že musia schovávať svoje schopnosti, ich deprimuje. Nebojme sa vybočiť z radu. Ukážme, čo vieme.

Hľadá sa Nemo

Toto pozná možno mnoho z vás. Rodičia sa nás snažia za každú cenu ochrániť pred všetkým zlým, niekedy je to však viac na úkor. Ako ináč sa môžeme poučiť z vlastných chýb a spoznať svet? Aj Nemov tatko Marlin na to postupne príde a nechá Nema, aby vyplával z rodného hniezda bez neustáleho dozoru. Každý má predsa právo ísť vlastnou cestou a robiť pri tom chyby, z ktorých sa poučí.

Monsters, a.s.

Úlohou príšeriek je po nociach strašiť deti po celom svete. Zastrašovanie však nie je silnou zbraňou tak, ako si to mnohí myslia. Väčšinou tí, ktorí najviac zastrašujú, sú sami najviac vystrašení. Hrdinovia príbehu nám dokazujú, že práve vzájomné pochopenie a rešpekt je to, čo hýbe svetom.

Toy Story

Aj vy ste si ako deti predstavovali, aké by to bolo, keby hračky ožili a dokázali sa s vami rozprávať a hrať? Hračky z tohto príbehu totiž žijú vlastným životom a nedá sa povedať, že by bol málo dobrodružný. Nechýba v ňom však ani žiarlivosť, smútok, či priateľstvo, ktoré prekoná všetky prekážky. Každý z nás predsa chce byť milovaný.

https://www.youtube.com/watch?v=o9nTW1gRJKg

Ktorý animovaný film je váš obľúbený?

Pozri aj: Toto je 9+ najlepších filmov roku 2017 podľa hodnotenia ľudí, ktoré ak ste nevideli, urobili ste obrovskú chybu

zdroj: brightside