Viete, ako dlho trvá rodičovská dovolenka v rôznych krajinách sveta? Mamičkám z Chorvátska môžu ostatné len závidieť

Lucia Horáková

Narodenie bábätka je jedným z najkrajších okamihov v živote rodičov a je mimoriadne dôležité, aby pri svojom dieťatku ostali doma čo najdlhšie ako to len bude možné, kvôli rôznym aspektom. Odporúčajú to nielen pediatri, ale aj psychológovia, ktorí sa zhodujú v tom, že komunikácia s novým členom rodiny je v prvých mesiacoch viac než potrebná.

Článok pokračuje pod videom ↓

No môžu si mamičky dovoliť stráviť so svojimi ratolesťami toľko času? V súčasnej dobe, kedy sú náklady na živobytie čoraz vyššie a bez dvoch príjmov rodina len s ťažkosťami dokáže prežiť, musí veľa žien ukončiť svoju materskú dovolenku predčasne. Ako je to však v zahraničí?

12. Chorvátsko

Chorvátske ženy sa môžu tešiť, lebo práve v tejto krajine si svoje bábätko užijú bez zbytočných starostí a stresu. Materská dovolenka trvá 410 dní a podľa zákona im štát počas prvých šiestich mesiacov vypláca príspevok vo výške 100 % z ich mesačného platu z fondu zdravotného poistenia.

11. Veľká Británia

Materská dovolenka vo Veľkej Británii trvá presne jeden rok s tým, že samotná mamička môže na materskej ostať dva týždne, zvyšok času je možné rozdeliť medzi oboch rodičov.

10. Švédsko

Rodičia v tejto severskej krajine si môžu rozdeliť 240 dní rodičovskej dovolenky s tým, že 60 dní patrí iba otcovi. Ak ich nevyužije, prepadnú mu.

9. Rusko

Matky zvyčajne ostávajú pri svojich deťoch, kým nedovŕšia jeden a pol roka, vtedy dostávajú príspevok vo výške 40 % svojho mesačného platu. Ak si budú chcieť materskú predĺžiť, táto suma im bude odobratá.

8. Kazachstan

Dĺžka rodičovskej dovolenky v Kazachstane trvá 126 dní, no mamičky môžu ostať pri svojich deťoch až kým nedovŕšia tri roky.

7. Fínsko

Tak ako v Kazachstane, aj vo Fínsku trvá rodičovská dovolenka 126 dní, no taktiež môžu svoje dieťa priniesť do jasličiek, prípadne ich zveriť opatrovateľke, ktorú poskytuje štát.

6. Portugalsko

Okrem toho, že v Portugalsku trvá rodičovská dovolenka 120 dní, platí zákon, že otec musí so svojím dieťaťom ostať po dobu 5 dní. Ak toto nedodrží, bude mu uložená pokuta.

5. Franczúsko

Mamičky vo Francúzsku si svoje malé detičky dlho neužijú. Podľa zákona majú nárok na 112 dní rodičovskej dovolenky, ktorú si môžu rozdeliť na čas pred pôrodom a po pôrode. Ak sa žena ku koncu tehotenstva cíti dobre a je zdravá, môže ísť na materskú tri týždne pred pôrodom. Zvyšok dovolenky si vyčerpá po narodení bábätka.

4. Čína

Materská dovolenka v Číne trvá od 90 dní a jej dĺžka závisí od veku ženy. Čím je staršia, tým ma nárok na dlhšiu materskú.

3. Island

Tu platí vzorec „3-3-3“, ktorý oprávňujem rodičov si dovolenku rozdeliť po 3 mesiacoch. Čo znamená, že tri mesiace si môže zobrať matka, tri mesiace otec a tri mesiace môžu ostať s dieťaťom obaja.

2. India

Dĺžka rodičovskej dovolenky závisí od toho, koľko detí rodina má. Ak ide o prvé alebo druhé dieťa, dovolenka predstavuje 182 dní, ak sa narodí už tretie dieťa, vyčerpať si mamička môže iba 84 dní.

1. Spojené arabské emiráty

Úplne iný systém zase platí v Spojených arabských emirátoch, kde dĺžka materskej dovolenky závisí od toho, kde žena pracuje. Ak je zamestnaná v súkromnej spoločnosti, môže mať 45-dňovú dovolenku, vrátane času pred a po pôrode. Ak je štátna zamestnankyňa alebo pracuje pre vládu, má nárok na 90-dňovú dovolenku.

Slovensko

A ako je to s mamičkami na Slovensku? Záleží od počtu detí. Pri jednom dieťati trvá 34 týždňov, pri dvoch a viacerých 43 týždňov, a ak matka vychováva dieťa sama, poberá materskú 37 týždňov. Podmienkou pre získanie príspevku je, aby bola mamička nemocensky poistená 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Pozri aj: Dlho som dodržiavala rôzne diéty, no vôbec nefungovali. Až neskôr som zistila, že som robila túto jednu chybu

Lucy, brightside.me