Zuzana Čaputová tvrdí, že ľudia sú už unavení. Úprimné vyjadrenie k ruskej vakcíne vás prekvapí

TASR

FOTO TASR - Martin Baumann

Pre krajinu ako je Slovensko, je šanca na zabezpečenie vakcíny proti novému koronavírusu prostredníctvom Európskej únie oveľa lepšia, ako keby si ju mala zaobstarať sama.

Článok pokračuje pod videom ↓

Povedala to prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v rozhovore pre spravodajský portál Politico. Zatiaľ čo očkovacia stratégia EÚ bola vo veľkých krajinách, ako napríklad v Nemecku, vystavená kritike, lídri niektorých menších členských štátov si spoločný postup Únie pri vyjednávaní s farmaceutickými firmami pochvaľujú. Podľa Čaputovej sa však tieto rokovania mohli začať o niečo skôr a mohli sa prípadne zaoberať aj otázkou výrobných kapacít.

FOTO TASR – Martin Baumann

Situácia je ťažká

„Situácia je, objektívne povedané, veľmi, veľmi ťažká. Ľudia sú tiež unavení,“ povedala prezidentka na margo súčasnej epidemickej situácie v krajine. Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Slovensko v súvislosti s novým koronavírusom evidovalo za posledných 14 dní približne 239 úmrtí na milión obyvateľov, čo je najviac v EÚ, pripomína Politico.

Toto hovorí na ruskú vakcínu

V súvislosti s možnosťou dodania ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko je prezidentka presvedčená, že občanom by sa mali ponúkať vakcíny, ktoré sú „nielen účinné, ale aj bezpečné“. „Pre mňa to znamená registrované Európskou agentúrou pre lieky,“ skonštatovala.

FOTO TASR – Martin Baumann

Čaputová okomentovala aj zmeny v justícii a prokuratúre po vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „V súčasnosti prebieha viacero vyšetrovaní vysokopostavených úradníkov – na prokuratúre, v polícii i v justícii. Mali sme tiež niekoľko oligarchov…, ktorí už dnes nie sú považovaní za nedotknuteľných,“ dodala. Podľa nej ide o veľmi dobrý signál pre ľudí, ktorí požadujú spravodlivosť, rovnosť pred zákonom a boj proti korupcii.

Najnovšie články