V Poľsku sa z koronavírusu vyliečilo už 1297 ľudí. Taliansko má zase má prvý raz viac respirátorov ako ľudí, ktorí ich potrebujú

TASR

Foto: TASR/AP

V Poľsku za 24 hodín evidujú 263 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom celkový počet infikovaných dosiahol 9856. Chorobe COVID-19 doteraz podľahlo 401 ľudí. S odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva o tom v utorok večer informovala agentúra PAP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa údajov ministerstva sa z choroby vyliečilo 1297 ľudí. V nedeľu v krajine potvrdili najvyšší denný prírastok počtu infikovaných (545). Vláda sa však rozhodla zmierniť niektoré obmedzenia, ktoré každodenný život prakticky zastavili.

Uvoľňujú opatrenia

Od pondelka sú tak pre verejnosť znovu otvorené parky i lesy. Minister zdravotníctva Lukasz Szumowski však upozornil, že ak by došlo k výraznému nárastu počtu prípadov nákazy, opatrenia môžu byť znovu sprísnené.

Poľská vláda v súvislosti s pandémiou vyhlásila 20. marca stav pohotovosti, uzavrela všetky školy, divadlá a kiná a obmedzila verejné zhromaždenia. Od 16. apríla je v Poľsku zároveň povinné na verejnosti nosiť rúško zakrývajúce nos a ústa, pripadne jeho náhradu, napríklad šatku alebo šál.

V Taliansku druhý deň po sebe klesá počet aktívnych prípadov

Taliansko v utorok oznámilo 534 nových úmrtí na koronavírus, čo je o 80 viac ako v pondelok. Počet obetí epidémie choroby COVID-19 sa tak v tejto krajine zvýšil na 24 648.

Foto: TASR/AP

Agentúra AFP však súčasne upozornila, že už druhý deň po sebe v Taliansku evidujú pokles počtu prípadov choroby COVID-19 v aktívnej fáze – v utorok zo 108 237 na 107 709.

Od 20. februára, považovaného za začiatok epidémie v Taliansku, evidujú 183 957 osôb, ktoré sa koronavírusom SARS-CoV-2 nakazili, pričom do tejto bilancie sú započítané obete i vyliečení.

Taliansko má od utorka vôbec prvý raz za posledné týždne väčší počet pľúcnych ventilácií ako pacientov, ktorí ich potrebujú. V utorok to s úľavou oznámil splnomocnenec talianskej vlády pre boj s koronavírusom Domenico Arcuri

Epidémii podľahlo aj 141 talianskych lekárov, 12 lekárnikov a 34 ošetrovateľov. Karanténne opatrenia platia v Taliansku od 9. marca. Za posledný týždeň boli otvorené iba niektoré obchody či továrne. Karanténa v Taliansku sa má skončiť 3. mája, potom sa obmedzenia zmiernia.

Foto: TASR/AP

Taliansky premiér Giuseppe Conte v utorok vyhlásil, že plán uvoľňovania reštriktívnych opatrení jeho vláda oznámi do konca tohto týždňa. Niektorí vládni úradníci však už medzičasom vyzvali na opatrnosť. „Nesmieme robiť žiadne unáhlené rozhodnutia,“ apeloval splnomocnenec talianskej vlády pre boj s koronavírusom SARS-CoV-2 Domenico Arcuri. „Vírus je stále medzi nami – je o niečo menej silný, ale stále je tu,“ pripomenul.

Veľké záujmové skupiny a vedúci predstavitelia priemyselných regiónov v Taliansku vyvíjajú na premiéra Conteho tlak, aby bral do úvahy ekonomické škody, ktoré vznikajú v dôsledku celoplošnej karantény, a povolil otvoriť viac tovární a obchodov.

V Holandsku otvoria školy

V Holandsku sa budú môcť od 11. mája znovu otvoriť základné školy, ktoré sú už zhruba mesiac zatvorené pre snahu o zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády to v utorok večer oznámil holandský premiér Mark Rutte, uviedla agentúra AFP.

Foto: TASR/AP

Žiakom základných škôl bude podľa jeho slov od tohto termínu umožnené, aby sa do lavíc „na zmeny“ – časť triedy príde dopoludnia, časť popoludní. To isté bude platiť aj pre deti navštevujúce materské školy.

Holandsko, ktoré podľa Rutteho zvolilo v boji s koronavírusom inteligentnú formu obmedzení, nasleduje v postupnom otváraní škôl príklad Nemecka a niektorých škandinávskych krajín, píše AFP.

Zatvorenie reštaurácií, kaviarní či erotických klubov sa však holandská vláda rozhodla z pôvodne avizovaného 28. apríla predĺžiť až do 19. mája, uviedol Rutte. Takzvaným coffeeshops, ktoré ponúkajú marihuanové cigarety či iné produkty a sú zatvorené od marca, bolo teraz povolené, aby predávali formou výdaja tovaru zákazníkom.

Najnovšie články