V troch domčekoch môžete bývať, pracovať aj oddychovať. Kúpiť sa dajú osobitne alebo ako celý komplex na kľúč

Dorota Mikulášová

Foto: Lauris Galsons

Pandémia nás toho o sebe naučila veľa, medzi iným aj fakt, že žiť, pracovať a relaxovať sa v jednom príbytku dá, no radosť z týchto chvíľ zvyčajne netrvá dlho. Svojsky to vyriešil dizajnér Girts Draugs, ktorý vytvoril koncept prefabrikovaných kabín a rozdelil ich na tri samostatné jednotky – obývaciu časť, pracovňu a saunu. Použiť sa dajú dokopy alebo samostatne a účel použitia sa môže od majiteľa k majiteľovi meniť.

Ak sa vrátime späť na začiatok, hnacím motorom dizajnéra Girtsa Draugsa bolo vytvoriť miesto, kde by mohol len tak spočinúť a oddychovať od každodenných starostí. „Začal som rekonštruovať vidiecky dom, ale to sa mi zdalo príliš náročné a zdĺhavé,” povedal pre magazín Dwell

Snažil sa tak aspoň nájsť príbytok, ktorý by si mohol rovno kúpiť. Nie však už postavený, ale modulový. „Všade boli len nezrozumiteľné produkty s neurčitými nákladmi a nič z toho sa ani nedalo vidieť na vlastné oči.” Rozhodol sa navrhnúť a postaviť si vlastný. Tak vznikol projekt My Cabin so sídlom v Lotyšsku, ktorý ponúka jednoduchý, pohodlný a plne prispôsobiteľný príbytok v minimalistickom štýle.

Skoro na chlp rovnaké

Koncept my Cabin ponúka tri prefabrikované konštrukcie. Od seba sa odlišujú len rozlohou, inak sú skoro na chlp rovnaké. Všetky tri vychádzajú zo škandinávskej estetiky, majú šikmú strechu a smrekový obklad, ktorý sa dá namoriť presne podľa požiadaviek zákazníka. Meniť sa dá takisto aj poloha okien a dverí. 

Dvojposchodová obývacia časť My Milla je najväčšou a najpopulárnejšou zo všetkých troch kabín. Má zhruba 24 m² a zmestí sa do nej kuchyňa, spálňa, obývačka aj kúpeľňa. Ako uvádza web Field Mag, najjednoduchší balík spolu s liatym betónovým základom a elektrickou inštaláciou vás bez dopravy vyjde na približne 34-tisíc eur.

Foto: Lauris Galsons

My Kalmus s rozlohou asi 17 m² ponúka otvorený priestor pre domácu kanceláriu alebo umelecký ateliér. Základná cena je približne 20-tisíc eur, za príplatok si však môžete dokúpiť liatinový sporák, elektrický ohrievač aj terasu.

Napokon, skromných 10 m² patrí kabíne s názvom My Galia, ktorá je prispôsobená na saunu. Od vrchu až po spodok je obložená smrekom, ktorý pekne dopĺňajú LED svetlá ukryté pod lavicou. Celý zážitok zo saunovania umocní aj saunová pec lotyšskej výroby. Konštrukcia môže byť vaša za približne 18-tisíc eur.

Osobitne aj spolu

Podľa oficiálneho webu projektu My Cabin, všetky tri jednotky sa dajú kúpiť samostatne aj spolu a účel ich použitia je len na vás. Spojiť môžete viacero obývacích častí, prikúpiť si bazén alebo vytvoriť komerčný priestor. Ich výroba a následný transport až k vám potrvá približne dva mesiace.

Foto: Lauris Galsons

Ako uviedol lotyšský dizajnér pre portál Dwell, koncept sa zatiaľ teší veľkej obľube. „Doteraz sme predali asi 17 kabín.” Sám si dokonca vybudoval vlastné útočisko, ktoré sa skladá zo všetkých troch jednotiek. 

Neostane to však iba pri nich. Girts rozhodne neplánuje spomaliť a v budúcom roku chce predstaviť aj ďalšie a najmä priestrannejšie variácie prefabrikovaných štruktúr. „Naším cieľom je vytvoriť praktický a dobre riešený obytný dom,” dodal.

Najnovšie články