Vďaka zmene zákona si viac ako 100-tisíc Slovákov už čoskoro poriadne prilepší. Týka sa to aj vás?

TASR

Foto: unsplash

Starobné a invalidné dôchodky vyplácané po dovŕšení dôchodkového veku sa zvyšujú na sumu minimálneho dôchodku. Dôchodky vo zvýšenej sume vypláca Sociálna poisťovňa (SP) v októbrových výplatných termínoch automaticky, nie je potrebné o zvýšenie žiadať. Celkovo ide približne o 102 000 penzií, z toho 47 000 poberateľom vznikol nový nárok na minimálny dôchodok. V piatok o tom informoval hovorca SP Martin Kontúr.

Článok pokračuje pod videom ↓

Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, predstavuje od 1. októbra 145 %, namiesto doterajších 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Od 1. októbra sa tak základná suma minimálneho dôchodku zvýšila z doterajších 365,7 eura na 398,9 eura mesačne.

S čím to súvisí?

Zvýšenie súm minimálneho dôchodku súvisí so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. „Účelom minimálneho dôchodku je chrániť poberateľa dôchodku pred stavom hmotnej núdze, preto sa sumy minimálneho dôchodku zvýšili tak, aby poberateľ starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku nebol na pomoc v hmotnej núdzi odkázaný,“ priblížil Kontúr.

Najnovšie články