Viete, čo znamená tento symbol, ktorý sa nachádza na niektorých potravinách?

Lucia Mužlová

Ak pravidelne nakupujete v supermarketoch, pravdepodobne ste tento symbol už niekedy videli. Nachádza sa na niektorých produktoch a je celkom nenápadný. Zamýšľali ste sa však už niekedy nad tým, čo znamená? Tieto značky sa nazývajú tzv. hechsher symboly a pre spotrebiteľov sú veľmi dôležité. My vám povieme, na ktorých výrobkoch sa  písmeno „U“ v krúžku nachádza a čo znamená. 

Jedná sa o špeciálnu certifikáciu výrobkov, kvalifikáciu potravín, ktoré vyhovujú požiadavke „byť kóšer“. Na základe takejto certifikácie viete, že spoločnosti, ktoré produkt vyrobili, spĺňajú isté štandardy kvality výrobkov a taktiež, že si zachovávajú osvedčené výrobné postupy.

koser1
foodshouldtastegood/heinz

Táto certifikácia so sebou nesie rôzne prísne požiadavky na kvalitu hotových výrobkov, ako aj na ich zloženie. To je dôvod, prečo výrobné linky a zariadenia používajú na výrobu jedine „kóšer“ suroviny, ktoré sú dôkladne očistené a nezávadné. Ani ten najmenší pomer látky, ktorá nespadá do povolelých nie je povolený a tresty sú vysoké pokuty, ktoré by nikto z nás nechcel zažiť.

Kde takéto produkty môžeme nájsť?

Potraviny s takýmto označením môžeme rozdeliť do troch kategórií: mäso, mliečne výrobky a „neutrálne“ potraviny. Táto certifikácia však nie je známkou toho, že by potraviny boli hypoalergénne. Avšak k „neutrálnym“ produktom sa zaraďujú aj tie, ktoré sú vhodné pre alergikov na mliečne výrobky a mäso, pretože žiadne živočísne produkty neobsahujú.

Existuje veľa certifikačných spoločností, ktoré hodnotia výrobky po celom svete. Ak prešli kontrolou a splnili podmienky, nájdete ich označené symbolom veľkého „U“ v krúžku. Nájsť ich môžete na výrobkoch ako: Coca-Cola, Nestlé, Jim Beam, Heinz a podobne.

koser2
nutella.com

Malé písmeno vedľa tohto loga označuje typ produktu:

U- potravina neobsahuje mäso ani mliečne výrobky a preto sa jedná o „neutrálny“ produkt

U- D- mliečne výrobky

U-M- mäsový výrobok

U-F- výrobok obsahuje rybie zložky

Pre koho je toto označenie dôležité?

Pre ľudí, ktorí sú alergickí na mäso a mliečne výrobky a napríklad aj pre vegetariánov a vegánov a tých, ktorí neznášajú dobre laktózu. Pre ľudí, ktorí pravidelne cvičia. Pre ľudí, ktorí chcú mať istotu, že kupujú vysoko kvalitné, kóšer a zdravé potraviny.

Pozri tiež: Čo znamená označenie BB, CC, DD a PP na krémoch? Ľutujem, že som to nevedela dávno predtým

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), brightside.me

Najnovšie články