Seniori si prilepšia, dostanú však nižšiu sumu, ako očakávali. Od januára 2024 sa dôchodky opäť zvyšujú

SITA

Foto: unsplash

Sociálna poisťovňa k 1. januáru budúceho roka zvýši všetky dôchodkové dávky o 3,6 percenta. Penzie, ktoré prizná počas budúceho roka, poisťovňa zvýši o 14,5 percenta. Na sociálnej sieti o tom informoval exminister práce, expert na dane, odvody a dôchodky Jozef Mihál.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zvýšenie penzií k 1. januáru budúceho roka podľa Mihála vychádza z tzv. dôchodcovskej inflácie za prvých deväť mesiacov tohto roka, ktorá dosiahla 12,5 %, a dôchodcovskej inflácie za prvých šesť mesiacov tohto roka na úrovni 14,5 %.

Takto sa budú dôchodky zvyšovať

Pri zvýšení dôchodkov priznaných v roku 2024 sa podľa zákona o sociálnom poistení použije vyššia hodnota, teda 14,5 %. Dôchodky priznané pred rokom 2024 sa tak od 1. januára budúceho roka zvýšia o 3,6 %. Toto zvýšenie je určené vzorcom, ktorý je v prílohe zákona.

Dôchodky sa naposledy zvýšili od 1. júla tohto roka o 10,6 percenta. Priemerný starobný dôchodok tak stúpol o približne 60 eur na aktuálnych 642 eur. Pri 3,6-percentnom zvýšení dôchodkov pôjde o nárast priemernej starobnej penzie zhruba o 23 eur.

Najnovšie články