Výčitky, žiarlivosť a prázdne sľuby. 12 znakov, že sa nachádzate v toxickom vzťahu

Kristína Hagarová

Foto: Sony Pictures Classics / Liam Daniel/A Dangerous Method

Mnohí z nás žijú v toxickom vzťahu a absolútne si to neuvedomujú. Jeho hlavnými znakmi sú popritom žiarlivosť a potreba kontroly. Existuje hranica medzi zdravou láskou a potrebou človeka vlastniť.

Toxické vzťahy sú založené na manipulácii a zväčša sú zamerané len na výhody jedného partnera. Manipulátor nemá záujem milovať vás, skôr chce, aby ste vy milovali jeho a nevie si to predstaviť inak. Existuje niekoľko znakov, že sa v takomto vzťahu nachádzate.

Predstiera, že mu ide o vašu povesť

Keď idete na návštevu alebo do mesta, odporúča vám, aby ste sa obliekli slušnejšie, aby ste nepriťahovali veľmi veľa pozornosti a vám sa zdá, že sa stará a že vás chráni. V skutočnosti však riadi váš vzhľad a používa túto techniku na to, aby vás ovplyvnil, pretože sa bojí, že vás stratí alebo pritiahne na vás pozornosť ostatných.

Foto: piqsels

Neustále píše a volá

Spočiatku si budete užívať pozornosť aj slová lásky či časté správy. V určitom okamihu si však všimnete, že cítite vinu, pokiaľ sa vám nedá odpovedať hneď na správu, že sa musíte hlásiť, musíte dať vedieť, kde ste a s kým ste. A to určite nie je dobré.

Pripomína vám, že to robí pre vás

Nikdy vám nezabudne pripomenúť, že to všetko robí pre vás, že tvrdo pracuje, obetuje svoje záujmy a zarába len preto, aby ste sa mali dobre vy a aby ste boli šťastná. Vyvoláva vo vás súcit a pocítite výčitky, keď vám je dobre.

Foto: pixabay

Stále za vás rozhoduje

Rozhoduje, čo si oblečiete, čo budete jesť v reštaurácii, čo si prečítate. Možno vám to zo začiatku príde, že vám zjednodušuje život, no v skutočnosti sa ho len snaží ovládať.

Vyhýba sa konfliktom

Aj v tých najideálnejších vzťahoch občas dochádza k hádkam a k problémom, ktoré sa musia riešiť. On sa však nikdy nechce dostať do otvoreného konfliktu, skôr sa im snaží vyhnúť. Keď to však už raz začne, obviní vás, že ste príliš emotívna, poprípade aj hysterická.

Nemôže bez vás žiť

Jasné, že vás teší, že váš milovaný človek chce byť s vami neustále. V určitom momente však zistíte, že musíte odložiť všetko preto, aby ste ho zabezpečili a cítite sa za neho zodpovedný. Je to podobné, ako keď chcete dlho odísť od rodičov, ale vina vás núti zostať.

Foto: pixabay

Vyžaduje dôkazy lásky

Cítite sa špeciálny, pretože ste milovaný. To chvíľu trvá. Potom sa začne váš partner dožadovať toho, aby ste mu ukázali, že aj vaša láska je taká silná, ako je tá jeho. Keď to však neviete, začne sa na vás veľmi hnevať a nútiť vás aj do vecí, ktoré sú vám proti srsti.

Všetko sa snaží dosiahnuť lichôtkami

Keď vás niekto miluje, vždy vám povie niečo pekné. Ale určite nie na dosiahnutie svojho cieľa. Takáto manipulácia je vyvolávaná práve rôznymi vecami, ktoré vy nechcete, ale váš partner áno a takto vás do toho dotlačí.

Chce byť pre vás všetkým

Naplánoval dovolenky, víkendy, vybral mená detí, najlepších kamarátov, núti vás odísť z práce, pretože si myslí, že už ste toho urobili dosť. Postupne cítite, že už strácate sami seba a svet sa postupne zužuje len na jeho.

Nepodporuje vaše úsilie

Keď už ste sa rozhodli ísť si zabehať, váš milovaný vám donesie čokoládu, ktorú zbožňujete. Všetko, čo začnete robiť sama, sa vo vás snaží stopnúť, možno nie veľmi viditeľne, ale postupne zistíte, že tak to jednoducho je.

Foto: pixabay

Veľké romantické gestá

Všetko sa snaží urobiť vo veľkom. Požiadanie o ruku sa stane spoločenskou udalosťou pred mnohými ľuďmi, až vám to príde, že nebudete mať šancu povedať nie. Nie je to však romantické gesto, ale strach z odmietnutia.

Nevie zabudnúť

Roky po rozchode dostanete správu, že niekde počul vašu pieseň a spomenul si na vás. Napíše vám, že mu chýbate, keď to najmenej čakáte. Uplatňuje si to, že mozog si častejšie pamätá len pekné chvíle a snaží sa kontrolovať či má nad vami ešte stále moc.

Nenechajte sa takto manipulovať a uvedomte si, že život v toxickom vzťahu určite nie je niečo, v čom chcete pokračovať aj naďalej.

Zdroj: Adme.ru

1
Komentovať