Na Orave a Kysuciach už začalo snežiť a SHMÚ vydalo výstrahy. Vieme, kedy sa poriadne ochladí

Lucia Mužlová

Foto: unsplash

Zvlnený studený front prináša na naše územie početnejšie zrážky. V chladnom vzduchu začalo včera na severe snežiť. Prvú snehovú nádielku hlásila Orava a Kysuce. Kedy sa ochladí a príde zima aj na ostatné územie Slovenska?

Foto: pixabay

Ako informovalo počas včerajška imeteo.sk, zvlnený studený front sa aj naďalej udržiava nad našim území. Od rána včera na viacerých miestach pršalo, pričom zrážky boli zatiaľ najvýdatnejšie na Gemeri, Spiši a Horehroní. Na sever ale zatekal veľmi chladný vzduch od severu. Pri teplote okolo +2 °C tam na viacerých miestach snežilo. Sneženie pozorovali na Kysuciach ale aj na Orave. Sneženie sa vyskytovalo aj na diaľnici D3 neďaleko Skalitého, kde sa vytvárala snehová pokrývka.

Sneženie sa malo vyskytovať počas celej noci, pričom hranica sneženia bude klesať. Obyvatelia Oravy a Kysúc sa môžu zobudiť do bieleho rána a Martin tam prišiel s veľkou pravdepodobnosťou na bielom koni.

Počasie na Slovensku

Foto: flickr (Glynne Hather)

Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Slnečno a miestami hmla. Teploty 6 až 11 stupňov C. Na západnom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 5 až 2 a najvyššie denné 8 až 11 stupňov C. Na strednom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 4 až -1 a najvyššie denné 6 až 10 stupňov C. Na východnom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 4 až 0 a najvyššie denné 6 až 10 stupňov C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota 0 a najvyššia denná 4 stupne C. Vo výške 1500 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota -1 a najvyššia denná 1 stupeň C. Vo výške 2000 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota -4 a najvyššia denná -2 stupne Celzia.

SHMÚ vydalo výstrahu

Počas najbližších dní sa ochladzovať nebude, teploty budú na toto obdobie nadpriemerné a v nižších polohách sa sneženie zatiaľ neočakáva. Zbystriť svoju pozornosť by ale mali obyvatelia východného Slovenska, najmä v miestach Gelnica a Košice, kde SHMÚ vydalo výstrahu 1. stupňa pred povodňami, keďže niekoľko dní po sebe nás zavalil hustý a intenzívny dážď.