Bola symbolom krásy a dnes by mala 91 rokov. Aby sa Grace Kelly stala princeznou, musela podstúpiť test plodnosti

Kristína Hagarová

Foto: Flickr (Pierre Tourigny)/Paramount publicity photographer. / Public domain

Podľa mnohých ľudí to bola práve Grace Kelly, ktorá si žila ako v rozprávke. Jej život vyzeral ako sen každého malého dievčatka, no za nádherným obrazom sa skrývalo aj množstvo iných vecí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kto vlastne bola Grace Kelly? Ako uvádza portál Ranker, bola to mimoriadne nadaná, záhadná a všestranná herečka, ktorá stelesňovala všetky ženské ideály 50-tych rokov. Bola krásna, elegantná a sofistikovaná. Niet divu, že zaujala aj princa Monaka. Grace sa narodila v prominentnej rodine vo Philadelphii a napriek nesúhlasu svojich rodičov sa rozhodla, že jej život bude smerovať na pódiá a na obrazovky.

Fascinujúci život

Jej krása a talent čoskoro upútali pozornosť manažérov aj herca Garyho Coopera. Začiatkom 50-tych rokov hrala v trileroch Alfreda Hitchcocka a získala aj Oscara. Práve jej sláva viedla k tomu, že sa stretla s princom Rainierom z Monaka. Preskočila iskra a Grace sa stala jeho manželkou, napriek tomu, že to nebolo také jednoduché. Jej život bol krátky, fascinujúci a búrlivý. Princezná nakoniec tragicky zomrela pri dopravnej nehode, no jej život bol skutočne neuveriteľný.

Foto: Metro-Goldwyn-Mayer / Public domain

Nepovažovala sa za atraktívnu

Napriek tomu, že sú aj po mnohých rokoch ľudia očarení jej krásou, sama sa nikdy nepovažovala za atraktívnu, a to ani medzi rodinnými príslušníkmi. Podľa jej priateľov a príbuzných mala vždy na sebe šatku, sveter a okuliare a keď ju prvý raz videli na obrazovkách, nemohli uveriť, že je to skutočne ona. Napriek tomu, že vždy pôsobila veľmi slušne a sofistikovane, bola skrytou rebelkou. Mohli za to hlavne jej rodičia, ktorí sa jej snažili riadiť život, a to aj vo výbere partnerov. To viedlo k tomu, že Grace mala vo svojom živote celkom dosť partnerov.

Búrlivý milostný život

Vážny milostný vzťah mala mať už počas štúdia herectva, a to s Donom Richardsonom, ktorý jej rodičov pobúril. Bol starší, žid, nebol oficiálne rozvedený a pri sebe nosil prezervatívy. Keď Grace začala pracovať vo filmovom priemysle, mala väčšinou vždy starších partnerov. Patriť medzi nich mal Gary Cooper, Clark Gable alebo aj Ray Miller. Jeden z najvážnejších vzťahov však mala mať s dizajnérom Olegom Cassinim, s ktorým vraj bola aj zasnúbená. Mala s ním aj otehotnieť a ísť na potrat. Nakoniec však predsa len našla manžela, ktorý sa jej slávou necítil ohrozený.

Foto: By Caroline Picard / CC BY-SA

Pobúrený otec

Bol to princ Rainier, s ktorým sa stretla na filmovom festivale v Cannes v roku 1955. Predtým, než si ho zobrala, vraj musela podstúpiť test plodnosti a vzdať sa amerického občianstva. Okrem toho bola jej rodina povinná zaplatiť veno vo výške 2 milióny dolárov. Jej otca to pobúrilo a mal povedať, že jeho dcéra nemusí nikomu platiť preto, aby si ju zobral. Nakoniec sa to aj tak vyriešilo. Keďže bola členom kráľovskej rodiny, musela sa vzdať svojej vášne, herectva. Veľmi jej to chýbalo a obzvlášť potom, čo jej manžel zakázal vysielať a šíriť jej filmy v Monaku.

Čierna ovca rodiny

Napriek tomu, že už hrať nemohla, dostala ponuku od Alfreda Hitchcocka, aby si zahrala v jeho filme Marnie. Problém s tým nemal jej manžel, ale občania Monaka, ktorý protestovali proti tomu, aby ich princezná hrala kleptomanku. Grace bola čiernou ovcou rodiny. Obaja jej rodičia boli vrcholovými športovcami a snažili sa k tomu viesť aj svoje deti, u Grace však nepochodili. Otec Jack mal tri olympijské zlaté medaily za veslovanie a mama Margaret plávala a venovala sa basketbalu.

Foto: Hans Peters / Anefo / CC0

Zaujímala sa o neho aj Monroe

Zaujímavosťou je aj to, že o princa Rainiera sa mala zaujímať aj Marilyn Monroe. Hoci Marilyn vraj nemala žiadny záujem o vážny vzťah s princom, keď počula, že sa chce oženiť, blonďavá herečka údajne vtipkovala, aby jej s ním dali dva dni osamote a uvidia. Princ sa však nakoniec stretol a oženil s Grace. V deň ich svadby jej Marilyn napísala, že je neuveriteľne šťastná, že našla cestu von. Naznačovala pritom na to, že obe zápasili s tlakom Hollywoodu.

Foto: By Caroline Picard / CC BY-SA

Tragická smrť

Ako uvádza portál Factinate, jej koniec bol jednoducho tragický. Grace išla spolu so svojou dcérou Stephanie domov po monackých uliciach, keď dostala mŕtvicu. Stratila kontrolu nad autom, a to sa zrútilo zo svahu. Grace a Stephanie boli prevezené do nemocnice, no následky boli tragické. Kým Stephanie bola fyzicky v poriadku, Grace bola v bezvedomí. Nebolo jasné či sa zobudí, a tak princ Rainier nakoniec urobil osudové rozhodnutie a nechal ju odpojiť od prístrojov. Mala len 52 rokov. Princ sa už potom nikdy neoženil a zomrel v roku 2005. Pochovali ho vedľa nej.