Nová analýza poukázala, že hoci potravinová inflácia postupne klesá, stále si priplácame za niektoré potraviny. Vyššie ceny pritom máme aj oproti susednému Česku.
Nárast cien v členských štátoch EÚ pocítili rýchlejšie v krajinách, ktoré sa nachádzajú vo východnej Európe. Dobrou správou je, že napriek prudkému nárastu platíme za potraviny v priemere menej ako v Rakúsku či v Nemecku, no ceny oleja a tukov máme nad priemerom EÚ. Dôvodom je vysoká cena masla. To však nie je všetko. Vyplýva to z Analýzy cenového vývoja základných druhov potravín z dielne Ministerstva financií SR.
Najviac sme si priplatili za zeleninu a ovocie
V marci minulého roku sme zaplatili za potraviny najviac, no odvtedy potravinová inflácia postupne klesá. Ceny potravín pritom začali rásť celosvetovo v dôsledku vojny na Ukrajine a následného narušenia svetového obchodu s agrokomoditami a energiami. Analýza však ukázala, že v niektorých prípadoch sme na tom lepšie ako iné krajiny EÚ. Pod priemerom sú na Slovensku napríklad ceny mäsa.
Ceny mäsa sa navyše v posledných mesiacoch znížili o 0,5 %, zatiaľ čo ceny kávy, čaju a kakaa klesli o 0,4 % a ryby o 0,3 %. Ceny pšenice a olejnín sa po výraznom raste v celom regióne v roku 2022 vrátili na úroveň z roku 2021.
Nadpriemerne v rámci EÚ si však priplácame aj za nealkoholické nápoje a za niektoré potraviny platíme viac ako Česi. Napríklad, za vajcia a syr Eidam sme si zaplatili približne o 20 % viac ako v Česku. K najväčšiemu rozdielu pritom došlo v druhom polroku 2023. V januári tohto roka bola cena syra Eidam oproti Česku vyššia o približne 12 % a hoci došlo k zlepšeniu, neprospech Slovenska v rámci cien týchto potravín pretrvával po celý rok. Nezvyčajne vysoké ceny vajec, masla a syra Eidam na Slovensku naznačila decembrová analýza cien cez medzinárodné porovnanie maloobchodných cien.
Najviac sme si však priplatili za zeleninu, ovocie, oleje a tuky. Boli totiž najrýchlejšie rastúcimi položkami potravinovej inflácie v priemere od novembra minulého roka do januára tohto roka – zelenina o 4,1 %, ovocie o 1,7 %, oleje a tuky o 1,4 %.
Nahlásiť chybu v článku