Ženy, ktoré vás prekvapia

Michal Blaško

foto: "Jessica Alba" by Gage Skidmore

Či sa nám to páči alebo nie, žijeme vo svete, ktorý je stále plný stereotypov. Ženy sú stále vnímané ako matky, ktoré sa starajú o deti a domácnosť. Našťastie, svet je aj plný príkladov žien, ktoré toho robia ďaleko viac než len, že sa starajú o domácnosť a úspešne tak nabúravajú stereotyp z dôb minulých. Ktoré ženy vás prekvapia tým, čo robia?

Jessica Alba

Jessicu Albu mnohí poznajú len ako herečku z populárnych blockbusterov ako Fantastická štvorka, Fotri sú lotri alebo Na svätého Valentína. Honoráre za účinkovanie vo filmoch alebo v seriáloch však dnes nie sú jej jediným príjmom. 37-ročná rodáčka z Kalifornie, je dnes známa aj ako úspešná biznis(wo)menka. V roku 2012 spolu-založila spoločnosť The Honest Company, ktorá sa špecializuje na vývoj potrieb pre domácnosť a výrobkov pre starostlivosť o telo. Robia ekologické plienky, tampóny a veľa ďalšieho.

Jessica Alba
A o ich tovar je nesmierny záujem. V roku 2012, v prvý rok existencie, dosiahli ich príjmy desať miliónov amerických dolárov. O rok na to to bolo už stopäťdesiat miliónov a v roku 2014 dosiahla hodnota spoločnosti jednu miliardu amerických dolárov. Z Jessicy Alba sa tak z ničoho nič stala jedna z najlepšie sebestačne zarábajúcich žien na svete. V spoločnosti dohliada na reklamu a vývoj produktov, pričom k tomu prvému jej pomáha i jej niekoľko miliónov „followerov“ na Twitteri. Dnes jej spoločnosť zamestnáva stovky ľudí a sama Alba zároveň stíha popri práci aj hrať.

Vicky Coren-Mitchell

Presadiť sa v takmer čisto „mužskom“ športe, v ktorom na turnajoch by sme počet žien napočítali na prstoch možno dvoch rúk? Presne to dokázala Britka Victoria „Vicky“ Coren-Mitchell, ktorá prepísala históriu kartovej hry pokrového typu Texas Hold´em, o ktorej pravidlách sa dočítate napríklad na stránke kasino-online-sk.com.

Stala sa totiž prvým hráčom, ktorý dokázal vyhrať dva veľké turnaje série European Poker Tour. To, čo sa nepodarilo žiadnemu mužovi, dokázala Mitchell v rokoch 2006 a 2014, kedy vyhrala turnaje v domovskom Londýne a potom aj v talianskom San Remu.

Podobne ako tomu bolo v prípade herečky Jessicy Alby, poker nebol jej jediným zdrojom obživy. Dávno predtým, než sa stala svetoznámou pokrovou hráčkou, ju ľudia v Británii poznali vďaka knihám, stĺpcom v britskom The Observeri, divadelnej hre či mnohým ďalším aktivitám. A potom v rozmedzí ôsmich rokov dvakrát vyhrala prestížny pokrový turnaj, ktorý si zahralo 556, respektíve 398 hráčov. Hoci nie je vylúčené, že jej výsledok v budúcnosti napodobnia ďalší hráči, Victoria Coren Mitchell už navždy zostane tou prvou, ktorá sa stala dvojnásobnou šampiónkou EPT. Príležitostnému hraniu sa venuje dodnes, rovnako tak aj písaniu a po novom i vychovávaniu dieťaťa, ktoré má s hercom a komikom Davidom Mitchellom.

Hedy Lamarr

Hedy Lamarr bola pôvodom rakúska herečka židovského pôvodu, ktorá sa stala hviezdou vďaka účinkovaniu v česko-rakúskom filme Gustava Machatého po názvom Extáza. Neskôr dobyla aj Hollywood a v tridsiatych a štyridsiatych rokoch minulého storočia si zahrala po boku takých hviezd akými bol Clark Gable, Spencer Tracy, Claudette Colbert, James Stewart, Judy Garland či Ray Milland. Hrala v komédiách i v drámach, často ako femme fatalé a objekt záujmu mužov. MGM ju svojho času označilo za „najkrajšiu ženu na svete“.

MGM / Clarence Bull [Public domain], via Wikimedia Commons

Lamarr však nebola len herečkou, ale, čo je možno prekvapujúce, aj vynálezkyňou. Traduje sa, že počas prestávok v natáčaní, sa vo svojom prívese venovala vývoju rôznych vecí. Spolupracovala napríklad s legendárnym Howardom Hughesom. Jej najväčším objavom bol však komunikačný systém, prostredníctvom ktorého sa dali ovládať rádiovo navádzané strely pod hladinou mora tak, aby nemohli byť detekované nepriateľom. Jej nápady vo veľkom prispeli k vývoju bezdrôtovej siete, ktorú dnes poznáme ako Wifi.

Životné príbehy a osudy Jessicy Alby, Victorie Coren-Mitchell a Hedy Lamarr ukazujú, čo všetko môžu ženy dokázať, ak budú chcieť. Jessica Alba vyrába zdraviu nezávadné potreby, Victoria Coren Mitchell ukázala, že i v kartových hrách sa môže ženám dariť a Hedy Lamarr vďačíme za prínos v elektrotechnickej oblasti, ktorá je tiež skôr považovaná za mužskú doménu. Príbehy dám nech sú pre vás mementom, že nič nie je čisto mužské a úspech sa môže dostaviť v rôznych oblastiach.

Najnovšie články