Seniori, pozor! Od januára 2023 sa zvyšujú dôchodky, stúpnu o takúto sumu

SITA

Foto: maxpixel

Dôchodky sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 11,8 percenta. Ide o percento medziročnej inflácie za domácnosti dôchodcov za prvý polrok tohto roka, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

Článok pokračuje pod videom ↓

Priemerná starobná penzia, ktorá aktuálne dosahuje 515 eur, tak od budúceho roka stúpne o viac ako 60 eur. Bude to historicky najvyšší nárast penzií. Pre minimálne dôchodky platí osobitný mechanizmus, valorizácia sa ich priamo netýka. Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka zvýši o 11,8 percenta jeho pôvodne vypočítaný dôchodok.

Mnohí seniori sú nespokojní

Sociálna poisťovňa ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku. Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok.

Zároveň platí, že suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka nemení. Ak bude po zvýšení dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára budúceho roka, nárok na minimálny dôchodok zaniká. Poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok. Ten bude totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Od začiatku tohto roka sa dôchodky zvýšili o 1,3 percenta. Išlo o medziročný nárast cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok minulého roka.

Najnovšie články