Začína sa sezóna medvedieho cesnaku. Toto je 5 vecí, na ktoré ho môžete využiť

Foto: pixabay

Sezóna medvedieho cesnaku sa práve začína. Zdravá a chutná bylinka rastie skoro na jar a preslávila ju nielen výrazná chuť, ale hlavne jej účinky na zdravie.

Účinky medvedieho cesnaku sú preslávené, podobne ako recepty z neho. Kým niektorí ľudia ho využívajú hlavne na to, aby z neho vykúzlili chutné jedlá, iní naopak preferujú jeho účinky na zdravie, ktoré sú nedoceniteľné.

Foto: pixabay

Pokiaľ nemáte príležitosť na to, aby ste medvedí cesnak zbierali sami, môžete si ho zakúpiť, napríklad aj na FARMOVE.sk. V inom prípade ho môžete nájsť hlavne v listnatých lesoch, a to v priestoroch, kde je dostatočná vlhkosť a úrodná pôda. Ideálny čas na zbieranie je marec až máj. Dôležité je, aby ste ho nesušili, pretože práve tým stráca všetky svoje účinky. Viete, čo všetko môžete s touto zázračnou bylinkou vykúzliť?

Varenie

Množstvo ľudí využíva medvedí cesnak v prvom rade na varenie. Okrem toho, že si z neho môžete pripraviť výborné pesto sa využíva tiež ako doplnok pri bežných jedlách, ako sú napríklad cestoviny, polievky alebo nátierky.

Foto: pixabay

Okrem toho si však z neho môžete urobiť aj liečivú tinktúru alebo extrakt. Na kašeľ a uvoľnenie hlienov sa zase využíva víno z medvedieho cesnaku.

Posilňuje imunitu

Práve jar je obdobie, kedy naša imunita zmenami počasia celkom trpí a bývame z každej strany ohrození rôznymi chorobami. Medvedí cesnak je výborný na posilnenie imunity, a to aj v prípade, že ste chorý a potrebujete doplniť vitamíny.

Foto: pixabay

Medvedí cesnak ničí choroboplodné zárodky, preto je výhodné užívať ho pri rôznych ochoreniach a virózach. Má tiež antibiotické a antibakteriálne účinky.

Detox

Jar je ideálne obdobie na to, aby ste si dopriali detox. Na jarnú očistu je to ideálny spoločník. Konzumovať by ste ho mali vo všetkých formách a môžete si byť istý, že účinky sa dostavia. Postačí vám aj jeden mesiac, aby ste videli finálne výsledky.

Zmierňuje bolesť hlavy

Počas jarných dní mnohých z nás pociťujú ostré bolesti hlavy, hlavne vtedy, keď sa mení počasie. Konzumácia medvedieho cesnaku je na to výborným liekom. Uvádza sa dokonca, že pomáha aj ľuďom, ktorí trpia migrénami.

Foto: pixabay

Liek na vysoký krvný tlak

Medvedí cesnak dokáže tiež vyriešiť vaše problémy s krvným tlakom. Odporúča sa konzumovať práve vtedy, keď máte srdcovo-cievne problémy a jeho zaradenie do jedálnička by vám mohlo pomôcť v tom, aby sa tieto problémy zmiernili.

Medvedí cesnak skutočne patrí medzi tie najlepšie bylinky, ktoré môžete v najbližšej dobe konzumovať. Keďže ho však na pultoch nemôžete zakúpiť celoročne, mali by ste si ho užiť, kým sa dá. Nájdete ho aj na spomínanom FARMOVE.sk a okrem neho množstvo ďalších byliniek, ktoré vám nesmú chýbať.

V spolupráci s FARMOVE.sk
4
Komentovať