Jeden z najobľúbenejších obchodov začal výrazne zdražovať. Takto sa pohybujú ceny na Slovensku

Kristína Hagarová

Foto: Neoclassicism Enthusiast, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jeden z najobľúbenejších obchodov, IKEA, výrazne zvýšil ceny. Cena niektorých druhov nábytku išla hore takmer dvojnásobne. Deje sa tak hlavne na západe, ceny však prepisuje aj Slovensko.

Článok pokračuje pod videom ↓

O správe informoval portál TV Noviny, ktorý sa odvoláva na nemecký portál Bild s tým, že cena niektorých produktov narástla aj o 100 %. Nemecké médiá spravili veľké porovnanie, kde sa cena niektorých druhov nábytku v IKEA zdvojnásobila. Zdražovanie hlási aj slovenská pobočka. Môže za to inflácia, koronavírus, ale aj vojna na Ukrajine.

Informujú o tom zahraničné médiá

Okrem nemeckých médií pred niekoľkými mesiacmi aj tie britské upozorňovali, že reťazec zdvihol ceny o 80 %, v Kanade zase až o 110 %. Miernejšie zdražovanie sa dotklo aj Slovenska, a to hlavne na prelome roku 2021 a 2022, kedy ceny narástli asi o 9 %. Ako pre TVNoviny uviedla hovorkyňa IKEA Lenka Kotlebová, ceny ešte museli upravovať.

Foto: pixabay

Zdražovali aj ďalšie obchody

Podľa IKEA museli zdražovať kvôli vysokým cenám energií a surovín, ale aj rekordne vysokou infláciou. V slovenskej pobočke sa to však snažia čiastočne kompenzovať, a to tak, že napríklad zlacneli niektoré z najpredávanejších produktov. V súčasnosti predávajú takmer 600 produktov pod 2,5 eura. Podľa portálu k zdražovaniu musela pristúpiť aj KONDELA, keďže im stúpli vstupné náklady.

Zvyšovať začal aj ASKO – NÁBYTOK. Obe predajne vidia problém vo vysokých energiách, žiadnych kompenzáciách od štátu a inflácii. Zdražovanie sa snažia kompenzovať zľavami a akciami. Zlou správou je, že nikto nevie, kedy sa zdražovanie skončí a nikto nevie zaručiť, že sa ceny ešte nezdvihnú.