Zuzana Čaputová sa stretla s pápežom Františkom. Ľudia si hneď všimli tento detail

TASR , Kristína Hagarová

FOTO TASR - Kancelária prezidenta SR

Pápež František odkázal Slovensku, aby v súvislosti s koronakrízou bojovalo a vydržalo. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po prijatí pápežom vo Vatikáne.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čaputová pozvala pápeža na návštevu Slovenska. Pozvanie prijal, no uvidí, ako mu to dovolí situácia vo svete. „Záujem prísť má naozaj úprimný,“ povedala Čaputová. Dodala však, že všetko je o pandemickej situácii a pápežovom zdravotnom stave. Na stretnutí sa rozprávali o aktuálnej situácii vo svete aj na Slovensku. Pontifex podľa prezidentky povedal, že „po kríze nikdy nič neostane rovnaké“. „Preto je dôležité, aby sme spoločne všetci spolupracovali na zjednotení sveta, aby sme dokázali čeliť našim výzvam,“ poznamenala.

FOTO TASR – Kancelária prezidenta SR

František hovoril o postavení žien

Zároveň podotkla, že František hovoril na stretnutí o osobitnej úlohe a postavení žien v kríze. „Povedal doslova, že ženy sú bližšie k životu pre materstvo, a preto môžu zohrať možno významnejšiu úlohu v upokojovaní situácie a v zjednocovaní sveta a krajiny,“ uviedla Čaputová. Prezidentka doniesla pápežovi štyri veľké adventné sviece vyrobené v chránenej dielni ľuďmi zo znevýhodneného prostredia. Sviece vyrobili z recyklovaného materiálu, pretože téma klimatických zmien je blízka aj pápežovi. Darovala mu taktiež obraz Panny Márie, ktorá je patrónkou Slovenska.

FOTO TASR – Kancelária prezidenta SR

Priniesla dary

Od slovenských vedcov priniesla Čaputová do Vatikánu 10.000 PCR testov na nový koronavírus. „Pápež a Svätá stolica sa starajú aj o ľudí bez domova, majú nemocnicu, kde sa o nich starajú. Je to pre nich v tejto ťažkej dobe príspevok,“ vysvetlila hlava štátu. Biochemik Pavol Čekan, ktorý je súčasťou delegácie prezidentky, uviedol, že pápež František bol za PCR testy veľmi rád. Svätá stolica sa stará aj o množstvo utečencov a využijú ich preto aj na tieto účely. „Pápeža považujem za obrovskú autoritu a človeka, ktorý naozaj tú lásku svetu dáva. Poprosil som ho, aby sa pomodlil aj za Slovensko,“ priblížil stretnutie Čekan.

Stretla sa aj s ďalšími

Pápež slovenskej prezidentke daroval bronzový umelecký odliatok nazvaný Buďte poslami pokoja. Ďalšími darmi boli výtlačky dvoch pápežských dokumentov. Čaputová vo Vatikáne rokovala aj so sekretárom pre vzťahy so štátmi Paulom Richardom Gallagherom. Stretla sa aj so slovenským kardinálom pôsobiacim vo Vatikáne Jozefom Tomkom. Hlava štátu položila kvety aj k hrobu sv. Cyrila v Bazilike sv. Klimenta.

FOTO TASR – Kancelária prezidenta SR

Zaujímavý outfit

Na sociálnej sieti Zuzana Čaputová informovala aj o tom, že audiencia bola na žiadosť pápeža Františka bez rúšok, avšak pre jeho ochranu boli všetci otestovaní. Mnohých ľudí zaujal hlavne outfit, ktorý mala na sebe a stretol sa aj s rôznou kritikou. Ľudia však nevedia, že audiencia u pápeža má svoje prísne pravidlá. Je tradíciou, že ženy musia prísť v čiernej a nemôžu prísť pred pápeža bez pokrývky hlavy. Ako uvádza portál tvnoviny, prezidentka mala na sebe čierny závoj v tvare Slovenskej republiky a jej šaty zdobili folklórne motívy.

Najnovšie články