Zvyšuje sa daňový bonus aj prídavok na dieťa. Pozrite sa, kto si prilepší najviac

SITA

Foto: unsplash

Po zvýšení prídavku na dieťa a daňového bonusu spolu až do výšky 200 eur mesačne na jedno dieťa poputuje najviac peňazí k strednej triede.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na zmenách v rodinnej politike si však relatívne k príjmu najviac prilepšia najmenej zarábajúci. Na sociálnej sieti to uviedol Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR. Zmeny sa pritom podľa vládnych analytikov dotknú len zhruba jednej tretiny všetkých domácností na Slovensku.

Fiškálne náklady všetkých zmien sa podľa IFP pohybujú na úrovni okolo 1,2 miliardy eur ročne. Z toho približne 400 miliónov eur ročne predstavuje trvalý výpadok príjmov pre samosprávy z dôvodu zvýšenia daňového bonusu.

Foto: unsplash

Problém hlavne pre samosprávy

„Je možné, že tento výpadok sa budú samosprávy snažiť aspoň čiastočne v rôznej miere a rôznym spôsobom vykryť z iných zdrojov,“ uviedli analytici. Nové nastavenie daňového bonusu je podľa nich viac inkluzívne a motivačné pre zvýšenie zamestnanosti, ale za cenu väčšej zložitosti výpočtu.

Vďaka prorodinným opatreniam podľa IFP klesne celkové riziko chudoby o 2 percentuálne body a u detí do 18 rokov o 4,8 percentuálneho bodu.

Kto si prilepší najviac?

„Napriek tomu len relatívne malý podiel celkových zvýšených výdavkov putuje do domácností ohrozených chudobou,“ upozorňuje inštitút. Všeobecne však podľa IFP platí, že štedrá prorodinná politika v kontexte obmedzených zdrojov verejného rozpočtu do budúcna sťaží ozdravenie verejných financií na Slovensku.