Odstránenie škvŕn, bielenie obliečok a domáci peeling. Toto je 10 neobvyklých spôsobov využitia soli, ktoré nemajú nič spoločné s varením

Zuzana Fulopova

Soľ sa využíva najmä na dochucovanie jedál a v kuchyni je to nenahraditeľný pomocník. Ľudia však prišli na to, že soľ sa dá využiť nie len v gastronómii, ale napríklad aj v takej kozmetike, či ako konzervant. Nie nadarmo sa vraví, že soľ je nad zlato. Veď posúďte sami!

Článok pokračuje pod videom ↓

pixabay

# Odstránenie mastnoty a špiny z panvíc

Soľ nasypeme na celý povrch panvice a dôkladne utrieme utierkou všetky špinavé miesta. Nakoniec umyjeme panvicu obvyklým spôsobom za pomoci saponátu.

# Odstránenie škvŕn z drvenej dosky

Celý špinavý povrch dosky posypeme soľou a pretrieme s polkou citróna, až kým drevo nevsiakne túto zmes.  Následne opláchneme dosku pod tečúcou vodou.

# Čistenie vázy

pixabay

Ak nám vo váze ostali špinavé usadeniny z kvetov, nalejme do vázy soľný roztok a dobre ju pretrasme. Následne vázu umyjeme v tečúcej vode za pomoci mydla.

# Domáci peeling

Ak chceme oživiť svoju pleť, zmiešajme soľ a olivový olej v pomere 1:2 a po dôkladnom premiešaní aplikujme na tvár prstami za stáleho pohybu, ako pri masáži. Nakoniec  umyjeme tvár vodou a nanesieme svoj obvyklý krém.

# Ochrana syra pred plesňou

pixabay

Pre zvýšenie skladovateľnosti syra, zabaľme syr do látky, ktorú si najskôr navlhčíme slanou vodou. Týmto procesom môžeme zabrániť syru rýchlo plesnivieť.

# Umytie dlaždíc

pixabay

Zmiešame 1/2 šálku soli so 4 litrami teplej vody, pridáme saponát a všetko dobre premiešame. S týmto roztokom čistíme dlaždice, pričom najdôkladnejšie umývame škáry medzi dlaždicami, pretože tu sa hromadí najviac špiny.

# Kúpeľ na unavené nohy

Do nádoby s teplou vodou pridáme 1 až 2 šálky soli, následne do nej ponoríme nohy a necháme ich v tomto roztoku až do vychladnutie.

# Umytie usadenín od čaju a kávy

Zmiešame 1 polievkovú lyžicu soli s 1 lyžicou octu, dobre premiešame a nalejeme do šálky so škvrnami. Necháme odstáť na niekoľko hodín a následne ju dobre umyjeme ako obvykle.

# Odstránenie horkosti z kávy

pixabay

Ak si chceme viac vychutnať vôňu kávy a zmierniť jej horkosť, odporúča sa pridať malú štipku soli do už pripravenej kávy.

# Bielenie obliečok

Ak nám časom zožltli biele obliečky, nevyhadzujme ich! Zmiešajme 1 lyžicu soli s 1/4 šálkou jedlej sódy, pridajme do hrnca s vriacou vodou a následne vložme obliečky, ktoré necháme v tomto roztoku približne 1 hodinu.

Poznáte aj vy nejaké iné spôsoby využitia soli? Neváhajte a podeľte sa s nami v komentároch!

Pozri aj: Ľudová medicína našich starých mám: Výhody, pravidlá zbierania a odvary z liečivej žihľavy, ktorá môže pomôcť s ranami aj vypadávaním vlasov

                                                                                                                                     Zuzu, adme.ru

Najnovšie články