Celý čas ste prali uteráky zle. 5 tipov, ako ich udržať mäkké a bez poškodenia

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Nie je nič krajšie, ako sa po kúpeli zabaliť do mäkkého uteráka. Nezáleží však len na látke a na spôsobe, akým ich sušíte, ale aj na tom, ako ich periete.

Mnohí ľudia perú uteráky klasicky, na vysokej teplote a s avivážou. Portál Tyla.com však oslovil odborníčku Lucy Ackroyd a prezradila hneď niekoľko tipov, aby boli uteráky ľahké a nadýchané ako v hoteli. Ktoré tipy to sú?

Uteráky perte osobitne

Väčšina z nás nechce zbytočne míňať elektriku a aj vodu na pranie prádla, takže väčšinou dáte ku uterákom aj spodné prádlo, a to je chyba. Práve toto však zabezpečí, aby boli nadýchané. Snažte sa taktiež práčku nepreťažovať, aby mohli uteráky v bubne „dýchať“.

Foto: unsplash

Vyhnite sa avivážam na báze silikónu

Keď dávate uteráky prať, vyhnite sa aviváži na báze silikónu. Dôvod je jednoduchý. Opakované používanie zmäkčovačov môže viesť k veľkému zníženiu savosti uterákov.

Perte ich na 40 stupňoch

Aj keď môže byť lákavé prať ich na 60-tke, pretože z nich chcete dostať všetky baktérie, môže to byť pre nich to najhoršie. Podľa Lucy by ste to mali robievať len raz za čas, ale väčšinou ich prať len na 40-tke.

Foto: unsplash

Uteráky poriadne vytraste

Trepanie uterákov môže skutočne zmeniť ich mäkkosť. Lucy radí, aby ľudia poriadne triasli uteráky dokonca aj predtým, než ich dajú do práčky. Tým sa vlákna mierne otvoria a umožní čistiacemu prostriedku ponoriť sa do každého póru a zaistiť čistotu. Po vybratí z práčky ho taktiež poriadne natraste.

Foto: unsplash

Nesušte ich na radiatore

Tým najdôležitejším pravidlom je, aby ste nesušili uteráky na radiatore. Práve to vedie k drsnému povrchu, pretože tomu sa chceme vyhnúť. A môžete, sušte ich v sušičke, to je najúčinnejšie. Sušička však časom prádlo naozaj ničí, mali by ste si na to dávať pozor.