Kamarátka mi odporučila týchto 8 trikov, ktoré mi doma vytvorili nádhernú sviatočnú atmosféru. Vďaka tipu č. 3 mi rozvoniava celý dom

KatkaR

Vianoce nám už nezadržateľne klopú na dvere, čomu nasvedčuje aj zväčšujúci sa nával ľudí v uliciach miest či bohatá výzdoba v obchodných centrách. Skôr než sa aj vy vrhnete do víru stresu a zháňania darčekov, skúste vytvoriť neopakovateľnú atmosféru blížiacich sa vianočných sviatkov aj vo svojom domove. Môžete tak urobiť napríklad kombináciou viacerých, pre Vianoce charakteristických vôní, akými sú napríklad škorica, ihličie, citróny, mandarínky, zázvor či vanilkové pečivo.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Každý domov má charakteristickú vôňu, ktorú my sami už po čase možno až tak nevnímame, avšak určite ju vnímajú ľudia, ktorí nás navštívia. Mali by sme sa preto snažiť, aby náš príbytok vyžaroval pokoj, teplo, lásku, pohodu a počas vianočných sviatkov najmä nezameniteľnú sviatočnú atmosféru, ktorú môžeme jednoducho vykúzliť napríklad pomocou nasledujúcich aróm a prírodných vôní.

Vonné sviečky

Vonné sviečky sú jednou z najjednoduchších ciest za voňavým domovom. Samozrejme, v tomto prípade nepôjde o tie obyčajné z obchodu, ale o vaše vlastné, doma vyrobené sviečky, ktoré vám okrem primárneho účelu poslúžia aj ako nádherná dekorácia.

pinterest.com

Všetko, čo potrebujete, sú škoricové tyčinky, sviečka, gumička, špagátik a kúsok jutoviny. Gumičku navlečte na sviečku a škoricové tyčinky ukladajte pod ňu. Keď to máte, cez gumičku môžete prelepiť spomínanú jutovinu, previazať ju špagátikom a tešiť sa z krásnej, voňavej a navyše veľmi rýchlo vyrobenej vianočnej dekorácie.

pinterest.com

Pomarančová kôra

pinterest.com

Poznáte ten pocit, keď si počas roka ošúpete mandarínku alebo pomaranč a ich vôňa vo vás takmer okamžite vyvolá pocit vianočnej pohody? Nie ste sama. Toto ovocie totiž neodmysliteľne patrí k Vianociam.

Keď si na ňom budete pochutnávať najbližšie, neodhoďte hneď jeho kôru – tá vám totiž znova môže poslúžiť ako aróma vašej domácnosti. Stačí, keď si pomaranč alebo mandarínku ošúpete trochu opatrnejšie, tak, aby ste nepoškodili kôru a aby ste do nej neskôr vedeli vložiť sviečku (ako pomocníka môžete použiť napríklad veľkú lyžicu, ktorou vyberiete dužinu). Pripravte si aj zopár klinčekov, ktorými môžete túto peknú dekoráciu na záver ozdobiť.

Potpourri

Alebo ináč, vôňa spomienok. Ak vám tento pojem pochádzajúci z Anglicka nič nehovorí, neplašte sa. V podstate ide o rôzne dekoračné výrobky, ktoré obsahujú zmes sušeného ovocia či kvetov, byliniek, korenín a/alebo aromatických olejčekov. Táto zmes sa zvyčajne dáva do veľkých priehľadných nádob alebo vázičiek, kde vynikne jej krása, prípadne sa uchováva vo vrecku z jemnej a priehľadnej látky, odkiaľ sa jej vôňa šíri po celej miestnosti.

pinterest.com

Neklaďte medze svojej fantázií a vytvorte si vlastnú, nenapodobiteľnú potpourri zmes napríklad použitím sušených citrusových plátkov, škorice, ruží, orieškov, jabĺk, listov a rôznych korenín. Zmes dajte do veľkej nádoby, pokvapkajte ju niekoľkými kvapkami aromatického olejčeka, jemne ju premiešajte a na nádobku položte veko. Po niekoľkých hodinách môžete zmes vysypať do prúteného košíka a nechať sa unášať vzniknutou vôňou.

Zmes týchto ingrediencií viete veľmi šikovne využiť napríklad aj pri príprave vášho adventného venca, ktorému dodajú nielen krásny vzhľad, ale rovnako i nefalšovanú arómu blížiacich sa Vianoc.

https://www.instagram.com/p/BNUyM-7DPNs/?taken-by=kaja_runn

Voňavá girlanda

pinterest.com

Nenáročná dekorácia, ktorá krásne rozvonia a ozdobí váš domov. Potrebovať budete iba vysušené plátky pomaranča, ktoré opatrne navlečiete na špagátik. Pre intenzívnejšiu arómu môžete medzi jednotlivé plátky pridať napríklad bobkový list alebo škoricové tyčinky. Takúto girlandu si môžete zavesiť do okna alebo na dvere, prípadne si ňou ozdobiť ktorýkoľvek kút vášho domu.

pinterest.com

Neviditeľná vôňa

pinterest.com

Pár hodín pred príchodom hostí zapnite sporák – ale nebojte sa, tentokrát nepôjde o žiadne kulinárske umenie. Do hrnca s vodou pridajte plátky pomaranča, vanilku, zázvor, škoricu, klinčeky a smrekové vetvičky. Akonáhle začne zmes vrieť, znížte teplotu a nechajte vodu odparovať. Hostia sa potom budú môcť nechať unášať krásnou, no nenápadnou vôňou, ktorá prenikne do všetkých miestností vášho domu.

Aróma v spreji

Aby ste mali svoju obľúbenú prírodnú vôňu stále po ruke, pomôže vám v tom váš vlastný rozprašovač. Na prípravu jeho náplne budete potrebovať 3 polievkové lyžice alkoholu (vhodná je napríklad vodka), vodu a aromatické oleje. Môžete použiť napríklad olej z borievky, rozmarínu alebo ruže, škorice, klinčeka, pomaranču alebo z bergamotovej silice. Do prázdnej fľaše (cca 240 ml), nalejte alkohol a zmes olejov (cca 40 kvapiek). Zvyšok vyplňte vodou a dobre premiešajte.

pinterest.com

Soľ ako hlavná ingrediencia

pinterest.com

Na túto dekoráciu budete znova potrebovať pomaranč, ktorý tentokrát prerežte na dve polovice a opatrne z neho odstráňte dužinu. Potom zmiešajte morskú soľ s aromatickými olejmi, škoricou a klinčekmi. Touto zmesou následnej naplňte pripravenú pomarančovú kôru a ozdobte ju podľa vlastnej chuti, napríklad klinčekmi alebo badiánom.

Borovicové šišky

pinterest.com

Prakticky každá moderná jesenná alebo vianočná dekorácia zahŕňa aj obľúbené šišky. Keď už tak krásne vyzerajú, prečo by nemohli aj krásne voňať? Dosiahnuť to môžete veľmi jednoducho. Vložte ich do rúry a nechajte ich tam sušiť polhodinu, pri teplote 200 stupňov. Keď vychladnú, vložte ich do vrecúška a pokvapkajte ich asi dvadsiatimi kvapkami vášho obľúbeného aromatického olejčeka. V tomto vrecúšku ich potom nechajte celý týždeň, aby sa olejček dôkladne absorboval. Keď ich vyberiete, môžete ich použiť aj ako dekoráciu.

Vyskúšali ste už v minulosti niektorý z týchto nápadov? Máte ešte nejaké iné triky, ako si rozvoňať domácnosť a vykúzliť v nej čarovnú sviatočnú atmosféru? Podeľte sa s nami o vaše najobľúbenejšie tipy.

Pozri aj: Keď je pečenie radosťou: 20+ krásnych „urob si sám“ inšpirácií na vianočné koláčiky a medovníčky

zdroj: babskeveci.sk (Katuš)

Najnovšie články