Ako dodať nový život bielemu spodnému prádlu

Monizz

Aj vy máte doma biele podprsenky, ktoré vlastne už celkom biele nie sú? Nechápeme prečo, no po každom praní sú viac a viac sivé. Perieme ich pritom len s bielymi vecami, no niekedy máme pocit, že tú farbu celkom iste pohlcuje voda. Riešenie je celkom jednoduché.

1
takprosto.cc

Nie nadarmo bielizeň ukrýva vo svojom názve slovíčko „biely“. Presne tak, mala by byť biela, no žiaden predajca to nevie zaručiť. Niekedy bielizeň sivie opotrebovaním, inokedy jej vadia pracie prostriedky či farebné aviváže, no väčšinou ide predovšetkým o nekvalitné materiály. Zohnať dnes totiž kvalitnejšie látky je priam nadľudské úsilie. Ak vám sivá bielizeň spôsobuje vrásky, je načase to zastaviť. Keď už nedostaneme kvalitné látky v obchodoch, musíme si pomôcť samy.

Biela zmes

Nebudeme nič bieliť ani chemicky upravovať. Koniec koncov, čipková spodná bielizeň by bielidlá ani nezniesla. Rýchly a jednoduchý spôsob, ako vrátiť kedysi bielej spodnej bielizni jej pôvodnú farbu, spočíva v zmiešaní tých správnych ingrediencií.

Budete potrebovať:

2 PL soli

1 PL sódy bikarbóny

1 PL pracieho prášku

Zmes suchých ingrediencií nasypte do lavóra s teplou vodou. Pozor, nie s horúcou! Dobre premiešajte, aby sa prášok rozpustil.

2
takprosto.cc

Namočte sivú bielizeň do vody na 15 minút. Neodporúča sa dlhšie, ak je bielizeň takmer nová. V prípade, že máte staršie kúsky, môžete ich vo vode nechať aj 30 minút, no nie viac. Po uplynutí tejto doby bielizeň vo vode ešte zaperte a dbajte pritom na to, aby ste ju príliš drsne o seba netreli.

3
takprosto.cc

Potom opláchnite v čistej studenej vode a nechajte usušiť. Bielizeň bude mať opäť svoju pôvodnú farbu.

4
takprosto.cc

Pozor, v žiadnom prípade nesušte takto vypratú bielizeň na horúcom radiátore. Mohli by vám na nej nabehnúť nepekné žlté škvrny. Tento spôsob prania je vhodný nielen na spodnú bielizeň, ale aj na ľahké blúzky, tričká a košele. Vaše veci budú na dlhšiu dobu opäť bielu farbu. Ak začnú vplyvom prania sivieť, postup so zmesou v lavóre zopakujte.

S celým procesom prania sa môžete oboznámiť vo videu.

Aké finty používate na sivú spodnú bielizeň vy? Dajte nám vedieť  v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc