Izbové kvety som zaliala týmto domácim roztokom z kyseliny citrónovej. To, čo sa stalo potom mi vyrazilo dych!

Monizz

Podobne ako ocot, či sóda bikarbóna, aj kyselina citrónová sa môže pýšiť univerzálnymi čistiacimi vlastnosťami. Vyčistíte ňou celú škálu predmetov a okrem toho poslúži aj v kuchyni, či dokonca v niektorých druhoch domácej kozmetiky. Ako všetko, ani kyselina citrónová však nie je na všetko.

Článok pokračuje pod videom ↓
wikipedia.org

Odstraňujte kameň

Najčastejšie ju používame na odstraňovanie vodného kameňa. V tomto smere dosahuje ešte lepšie výsledky, ako neriedený ocot. Stačí ak do kanvice nasypete 30-50 g kyseliny a zalejete ju primerane vodou. Potom ju nechajte prevrieť a niekoľkokrát prepláchnite. Kanvica bude ako nová.

pexels.com

Podobne je to aj s čistením žehličky. V každej sa skôr, či neskôr začne tvoriť vodný kameň, ktorý  vám na oblečení bude zanechávať stopy v podobe bielych šmúh, piesku alebo dokonca celých drobných kamienkov. Pripravte si roztok z 250 ml čistej vody a 25 g kyseliny citrónovej a nalejte ho do nádrže na vodu. Nastavte maximálny výkon žehličky a niekoľko krát stlačte odparovač. Keď sa kyselinový roztok dostane do trubičiek kadiaľ uniká para, prečistí sa a vodný kameň sa rozpustí.

Striebro nepoškodí

Mnoho ľudí sa o striebro a strieborné príbory bojí, preto ho radšej čistia prácne so špeciálnymi vatičkami. Nemusíte sa však báť ničoho, kyselina citrónová je úplne bezpečný prostriedok. V 1 litri vody nechajte rozpustiť 30 g kyseliny citrónovej a prevarte. Namočte do lavóra s roztokom všetok príbor alebo predmety, nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom opláchnite pod tečúcou vodou.

pexels.com

Strašiak menom práčka

Znečistená práčka si väčšinou svoj hnev na našu nedôslednú starostlivosť vybije na bielizni. Preto by sme jej čistenie nemali odkladať a už tobôž nie podceňovať. Odnesieme si to totiž len my. V tom lepšom prípade len na špinavej bielizni, v tom horšom na pokazenej práčke a s tým spojenej poriadnej investícii. Ak nechcete vysoliť balík peňazí za pokazenú práčku, nasypte 150 g kyseliny citrónovej do nádržky na prací prášok, nastavte teplotu medzi 95-100°C a práčku spustite na bežný program, prípadne čistiaci program. Niektoré novšie práčky ho už majú naprogramovaný. Nerobte to však častejšie ako raz za 8 mesiacov.

sovkusom.ru

Nerezové nešťastie

Nerezové drezy a doplnky do kuchyne sú síce moderné, no čo sa týka údržby sú aj pomerne nevďačné. Podobne ako aj smaltované vane a to najmä tie, ktoré už majú nejaký ten rôčik odžitý. Vyčistite toto všetko univerzálnym prostriedkom, ktorý si vyrobíte zo 100 g kyseliny citrónovej a 250 ml octu. Hubkou potom povrchy vyčistite, počkajte 5 minút a opláchnite čistou vodou. Zdravé a čisté!

pexels.com

Neuveriteľné výsledky

Kyselina citrónová sa používa dokonca aj ako doplnok výživy pre kvety, ktoré potrebujú kyslejšie pôdy. Pripravte si roztok z ½ čajovej lyžičky kyseliny citrónovej a litra vody a kvety pravidelne zalievajte. Uvidíte, ako sa im začne dariť.

pexels.com

Na čo všetko používate kyselinu citrónovú vy? So svojimi skúsenosťami sa môžete podeliť  v komentároch.

Pozri aj: Tieto 4 rastliny patria k najobľúbenejším „izbovkám“ na Slovensku. Toto je dôvod, prečo by sa mali nachádzať v každej domácnosti!

zdroj: babskeveci.sk (M), sovkusom.ru

Najnovšie články