Nikdy som nevedela, ako obnoviť farby na mojom oblečení alebo ako správne odstrániť žmolky. Potom mi moja babička dala týchto 8 skvelých rád

Monizz

Moja babička mi vždy hovorila, že som tvrdohlavá. A veru som aj bola. Keď som bola mladšia, chcela som svoju domácnosť viesť podľa svojich predstáv. A aj som to robila. Až neskôr som pochopila, čo myslela moja babička tými svojimi zastaranými radami.

Oblečenie treba prať obrátené naruby

Väčšina z nás hodí oblečenie do práčky tak, ako ho chytí. Až dokiaľ na jednom kúsku nezistíme, že náš spôsob nie je správny a oblečenie sa ničí. Pranie naruby prináša toľko výhod! Oblečenie je menej zničené, čistejšie a ak sa na ňom náhodou vyskytnú fľaky z prebytočného pracieho prášku, nič sa nestane. A babička mala pravdu. Pretože babička už vtedy vedela, že pranie naruby bude chrániť všetky ohrozené záplaty, pásky, nálepky alebo iné detaily na vonkajšej strane oblečenia. A naviac, oblečenie bledne výrazne pomalšie ako predtým.

Článok pokračuje pod videom ↓
babicka1
littlethings.com

Všetko, čo má zipsy a šnúrky, je nebezpečné

Áno, nebezpečné pre práčku a aj pre oblečenie. Dovtedy som prala džínsy so stiahnutým zipsom, až sa mi raz zasekli, práčka začala rachotiť, nebyť duchaprítomnosti môjho manžela, bola by hádam vybuchla a navyše – viacero kúskov mi ostrý zips roztrhal. Odvtedy zipsy vyťahujem a šnúrky viažem. Presne ako mi hovorila moja babička.

babicka2
flickr.com

Nešťastné žmolky odstráni žiletka

Naše babičky pravdepodobne nepoznali žiletky, zato poznali britvy. A takisto ani nechyrovali o odžmolkovávačoch. Ak náhodou nemáte odžmolkovávač, vezmite si žiletku na jedno použitie a opatrne ňou prechádzajte po oblečení alebo tkanine, kde sú nepekné a život znepríjemňujúce žmolky. Dole pôjdu ľahko, no dajte si pozor, aby ste si z oblečenia omylom nenarobili výbavu na rockový festival.

Obnoviť vyblednuté farby nikdy nebolo jednoduchšie

Tónovanie a odchádzanie pôvodných farieb je bežná vec najmä pri oblečení, ktoré často nosievame a tak aj často perieme. A ešte horšie je to pri čiernej. Od toho je ľahká pomoc. Stačí farbivo, voda a gumené rukavice. A vedeli to už aj naše babičky, hoci v minulosti pravdepodobne nepoužívali chemikálie, ale ekologickejšie farbivá. Pozrite si videonávod, ako na to!

Obnovujte šatstvo lepidlom

Už babičky vedeli, že zašívanie sa nevypláca vždy. Tá moja ma naučila, že keď nechcem vyhodiť tričko, ktoré má rozstrapkaný výstrih, treba si kúpiť pekný lem a jednoducho ho tam nalepiť. A tričko opäť nadobudne svoju pôvodnú hodnotu. Videonávod vám ukáže, aké je to jednoduché.

Na  neželané očká treba použiť ihlu

Čoraz častejšie sa mi stáva, že prsteň mi spraví do svetra očko. Kedysi som to riešila tak, že som sveter jednoducho prestala nosiť von a nechala som si ho ako domáce oblečenie. Takú nešetrnosť by mi babička neodpustila. Pochopila som to, keď mi moja mama ukázala, ako chybu opraviť tak, aby bol sveter stále nositeľný. A nenaučil ju to nik iný, ako moja babička. Video vám ukáže, že to vôbec nie je ťažké.

Nepríjemný zápach už nikdy neostane vo vašich veciach aj po praní

Poznáte to. Keď sa muž v záhrade spotí tak, že to nevyperiete ani po troch razoch. Niektorí ľudia majú jednoducho pot silnejší než je prací prostriedok a horúca voda. Tomu je však koniec. Kedysi ľudia pracovali oveľa tvrdšie ako dnes a napriek tomu im veci po vypratí nesmrdeli. A čím to bolo? Babičkiným malým zázrakom – octom! Predperte príliš  zapáchajúce oblečenie v studenej vode zmiešanej so šálkou octu a potom ho spolu s ostatnými vecami hoďte do prania. Po zápachu nebude ani stopy.

babicka5
pixabay.com

Na záver zásada, ktorú by sme si mali osvojiť všetci

Po príchode domov treba oblečenie jednoducho zobliecť a dať ho na miesto, kam patrí. Oblečenie sa ničí aj tým, že v ňom pobehujeme po dome a umývame, vysávame alebo sa váľame pred televízorom. Ničí sa materiál, oblečenie sa krčí a vsakuje pot, aj keď máme pocit, že sa nepotíme. To všetko sú veci, ktoré našim veciam uberajú na životnosti. A preto nás babičky nútili prezliekať do teplákov a nepobehovať po pieskovisku v sukni.

babicka6
pixabay.com

zdroj : babskeveci.sk (Monika), littlethings.com

Najnovšie články