Pletené ponožky som ako začiatočníčka uplietla len za pomoci 2 ihlíc. U nás doma sa osvedčili a všetci ich nosíme namiesto papúč

Monizz

Teplé, krásne, pletené a najmä mäkučké ponožky. Najlepší darček pre vaše nohy v chladnom ročnom období. Mnohí v nich obľubujú spať, iní ich zasa využívajú namiesto papúč. Až donedávna sa plietli na piatich ihlách, no dnes je zložitému postupu koniec. Tieto ponožky zvládnu upliesť aj začiatočníčky.

Článok pokračuje pod videom ↓
hdfc
takprosto.cc

Dve ihlice a vlna. A výsledok? Dokonalé ponožky. Vhodné aj ako darček či bežná vec do domácnosti. S týmto návodom bude pletenie ponožiek oveľa jednoduchšie ako doteraz. Nemusíte sa už báť piatich ihlíc, ktoré donedávna desili takmer všetky ženy. S piatimi ihlicami vie pliesť skutočne len ozajstná profíčka. Dve ihlice zvládne aj začiatočníčka alebo pokročilá. Poďme na to.

Technológia pletenia s dvoma ihlicami bola vymyslená len nedávno. Teší sa veľkej obľube, pretože je omnoho rýchlejšia, jednoduchšia a nepotrápi vás toľko ako klasická stará metóda. V návode si ukážeme, ako upliesť ponožky pre dieťa. Postupujte podľa obrázkov a nemáte čo pokaziť.

Budeme potrebovať:

vlna vašej obľúbenej farby

2 ihlice

zvinovací meter

Ako na to?

Aby bol výsledný produkt perfektný a dobre sedel na nohe, je nutné presne zmerať veľkosť nohy a výšku zdvihu. Úplné perfekcionistky merajú aj dĺžku od palca k malíčku.

1
takprosto.cc

Pliesť začíname vrchnú manžetu. Na dvoch spojených ihliciach si zatočíme 22 slučiek. Podľa návodu na obrázku slučkujeme približne 4 cm, potom začneme slučkovať prednú stranu vrchného dielu ponožky. Keď dokončíme, mali by sme mať hotový celý vrchný diel.

2
takprosto.cc
3
takprosto.cc

Teraz pristúpime k päte. Pre tvorbu päty musíme v priebehu pletenia znižovať v každom riadku druhú, tretiu a predposlednú slučku. Robíme tak pokým nám neostane 12 slučiek. Potom opäť rozširujeme na začiatočný rozmer.

4
takprosto.cc

Spodný diel ponožky začíname pliesť spodnou stranou, teda podrážkou. V prípade chodidla na obrázku je to asi 8 cm.

5
takprosto.cc

Zvyšný diel dokončíme rovnakým spôsobom ako podrážku a spojíme s vrchným dielom. Robíme to podobne, ako sme robili pätu, teda znižujeme na 12 slučiek a z najužšej časti opäť prechádzame do pôvodného rozmeru.

6
takprosto.cc
7
takprosto.cc

Hotovo! Takým istým spôsobom upletiete aj druhú ponožku.

8
takprosto.cc/

Na prvý pokus to nevyšlo ani u nás celkom presne, ale keď sme vychytali chybičky krásy, ponožky ostali dokonalé. Po prvých dvoch pároch už budete vedieť upliesť ponožky akejkoľvek veľkosti a bez problémov začnete aj so striedaním farieb, ktoré sa na začiatku zdá príliš zdĺhavé a náročné.

Guru pletenia pochádzajú z Ruska a každú chvíľu prichádzajú s niečím novým. Zakladajú si na tradičných domácich prácach, no keďže sú zdĺhavé a dnešné ženy nemajú toľko času ani energie, hľadajú a zjednodušujú postupy a potom ich posielajú do sveta. No a my ich neúnavne sledujeme, takže ak prídu s opäť s nejakou novinkou, budete o nej vedieť ako prví.

Pozri tiež: Staré silonky som nastrihala na menšie kúsky a použila som ich na nezvyčajnú činnosť. Tieto triky mi závidia aj tí najlepší domáci majstri

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Najnovšie články