Šéfkuchári slávnych reštaurácii prezradili 15+ trikov do kuchyne, ktoré vám ušetria čas, zbavia vás nervov a úplne vám zmenia život

Zuzana Fulopova

Každá z nás niekedy čelí rôznym malým problémom v kuchyni. Steak, ktorý sme zabudli vytiahnuť večer z mrazničky, zle nakrájaný koláč, či príliš zamrznuté maslo. Všetky tieto situácie nám rozhodne prácu v kuchyni neuľahčujú. Ak budete aj v budúcnosti čeliť takýmto problémom, poradíme vám, ako s nimi rýchlo a hravo zatočiť.  Prinášame vám 15 praktickým rád, vďaka ktorým ušetríte svoj čas a nervy!

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako správne pripraviť vajíčka

pixabay.com

Po rozbití vajíčka na panvici opatrne otočne panvicu pozdĺž línie žĺtka smerom doprava, tak, aby sa bielko rozložilo rovnomerne. Následne zakryte panvicu s pokrievkou. Získate  tak na raňajky vajíčka s pevným bielkom a žĺtkom.

pixabay.com

Ak chcete aby žĺtka zostali tekuté, pridajte po okrajoch panvice 1 až 2 lyžice vody a zakryte ju pokrievkou. Voda sa zmení na paru a uvarí len vrch vajíčok.

Olúpanie vajec

pixabay.com

Pred tým ako dáte variť vajcia, pridajte do vody sódu bikarbónu. Sóda sa ľahko dostane do vaječnej škrupiny, čím uľahčí proces čistenia vajíčok.

Vynikajúce vyprážané kura

pixabay.com

Ak chcete aby bolo vaše kuriatko lahodne chrumkavé, pridajte do pripraveného trojobalu, teda do strúhanky trochu citrónovej kôry. Uvidíte, že takto pripravené kuriatka budú pre vašu návštevu veľkým lákadlom!

Pečené zemiaky bez oleja

Ak nie ste zástancom prípravy zemiakov na oleji, skúste tento jednoduchý recept, kde ho nebudete vôbec potrebovať. Zmiešajte hladkú múku, rozdrvený cesnak, soľ a korenie v miske, pridajte nakrájané zemiaky a všetko spolu dobre zmiešajte. Presypte na plech a dajte zapiecť do rúry.

Ovsená kaša bez varenia

pixabay.com

Namočte ovsené vločky do mlieka a vložte ich do chladničky na noc. Ráno ich iba vytiahnite z chladničky, pridajte ovocie, škoricu, lyžicu jogurtu a medu a nech sa páči, raňajky sú hotové!

Rozmrazenie steaku

Ak ste nestihli rozmraziť steak, poradíme vám ako to spraviť za 5 minút. Položte steak na otočený kovový hrniec a následne na mäso položte ďalší kovový hrniec, ktorý zalejte vodou.  Týmto procesom bude za pár minút vaše mäso rozmrazené. Celý postup si pozrite na videu.

Zmäknutie masla

Ak chcete spraviť maslový chlebík, ale nevydržíte čakať, kým maslo zmäkne, skúste tento osvedčený trik. Vložte kúsok masla v miske spolu s pohárom studenej vody do mikrovlnej rúry na 30 sekúnd a je to.

Zhustenie masla

Ak je naopak maslo príliš mäkké a vy zrovna potrebujete hustejšie a pevnejšie maslo, vložte maslo do misky s ladom. Následne zmiešajte maslo s ladom až kým sa lad nerozpustí. Postup si pozrite na videu.

Rýchle šúpanie citrusov

Na rýchle olúpanie pomarančov, mandarínok a citrónov vám pomôže tiež mikrovlná rúra. Vložte citrusy do mikrovlny na 20 minút a olupovanie pôjde ako po masle.

Odstránenie horkosti z uhorky

pixabay.com

Odkrojte z obidvoch strán krajce uhorky, následne priložte jeden kus na jednu stranu uhorky a začnite ju ním trieť. Čoskoro sa vám objaví biela pena, ktorá je zodpovedná za trpkosť uhorky. Uhorku trite pokiaľ neprestane peniť a  následne tento proces zopakujte aj z druhej strany uhorky.

Ochrana pri šľahaní

pixabay.com

Ak potrebujete vyšľahať napríklad krém v otvorenej miske, skúste použiť papierový tanier, ktorý vám ostal nepoužitý z oslavy. Jednoducho do nej vyrežte diery na šľahače a vaša kuchyňa už zaručene nikdy neutrpí ujmu.

Prírodný zosilňovač chuti

Zmiešajte v teplej vode rovnaký pomer cukru a soli, tak aby chuť zmesi nebola ani sladká, ani slaná. Takto pripravená zmes je výborný dochucovač kurčaťa alebo ryže.

Správne ostrý nôž

pixabay.com

Pravidlo znie, čím ostrejší nôž, tým bezpečnejší. Ostrý nôž totiž vyžaduje oveľa menší tlak pri rezaní na doske, preto kontrolujte pravidelne ostrosť vašich nožov.

Rovné krájanie

Keď sme pri krájaní, skúste pri krájaní mäkkých syrov, alebo koláčov použiť miesto noža dentálnu niť. Takto nakrájané produkty nepoškodíte a na tanieri sa budú vynímať.

Poznáte aj vy nejaké praktické rady do kuchyne? Dajte nám vedieť v komentároch!

Pozri aj: Ponoriť vajíčka natvrdo naozaj do studenej vody? Zobrali sme 10 tipov do kuchyne od našich mám a zistili sme, či fungujú

Zuzu, brightside.me

Najnovšie články