Rastlinkám v mojej záhrade sa veľmi nedarilo. Potom som im dopriala tento geniálny zlepšovák a odvtedy rástli ako huby po daždi

Monizz

S vykúkajúcim slnkom prichádza aj čas vysádzania semienok a rastliniek do našich záhrad. No semienka a sadenice si z nás vedia často aj trochu vystreliť a tak býva len otázkou času, či z nich niečo bude, alebo ostanú spokojne sedieť v prítmí matky Zeme. Ak aj vy túžite po bohatej a kvalitnej úrode, čítajte ďalej.  

Green sprout on white background (isolated).
growingagreenfamily.com

Počasie vie našu záhradu aj úrodu niekedy poriadne potrápiť. Zariadiť, aby bola každá rastlinka v bezpečí pred búrkami a krúpami či pred páliacim slnkom, je niekedy naozaj náročné. My však vieme vynikajúci trik, ktorý zabezpečí aspoň to, aby rastlinky počas slnečných a horúcich dní netrpeli nedostatkom vlahy.

Minimálna spotreba vody len vďaka malému zlepšováku z plastových fliaš. Vaša záhrada bude svieža a zelená po celý rok. Postačí vám na to jedna veľká 5 litrová plastová fľaša a jedna menšia, 1,5 litrová plastová fľaša.

Postup výroby:

Z oboch fliaš odrežte dno. Z menšej si nechajte spodok a z väčšej naopak vrchnú časť aj s vrchnákom.

Vyhĺbte malú jamu, do ktorej vložíte nádobu z dna menšej fľaše. Nádoba by mala byť približne taká veľká ako bežný pohár na pitie.

Naplňte ho vodou a jamu zahrabte tak, aby z nádoby vytŕčali približne 2 cm.

Celé to zakryte odrezkom z väčšej fľaše a solárny zavlažovací systém je na svete!

zavlazovanietit
flordeplanta.com

Celý jednoduchý systém umiestnite do blízkosti rastliniek, ktoré by mali mať pravidelný dostatok vlahy. Vplyvom slnečných lúčov bude voda kondenzovať, zachytí sa na stenách nádoby a po kvapkách sa vráti naspäť do pôdy. Vlaha sa dostane k rastlinkám, predovšetkým k ich koreňom a tým ich prirodzene zavlaží tak, aby neboli nadmerne premočené, no zároveň im voda nikdy nechýbala.

goteo_solar
flordeplanta.com

Ak máte rastlinky, ktoré potrebujú vlahy viac, jednoducho v ich blízkosti zakopte nie jeden, ale dva alebo tri jednoduché zavlažovacie systémy. Skúsení záhradkári, ktorí tento systém používajú, radia, aby ste tak fľaše, ako aj rastlinu, ktorá má byť zavlažovaná, ohradili slamou, prípadne suchým lístím. Tie zaručia, že vlhkosť sa bude v celom systéme lepšie koncentrovať.

Vodu dolievajte tak, že vrchnák z väčšej fľaše jednoducho odkrútite a nalejete vodu do nádoby, ktorú zakrýva.

zavlazovanie581-aty-diy-show-drip-watering-system-garden
todayshomeowner.com

Systém je vynikajúci predovšetkým pri semienkach, z ktorých má vyrásť nová rastlina a potrebujú dostatočný a najmä pravidelný príjem vody, aby sa lepšie zakorenili. Vplyvom pravidelnej vlhkosti pôdy budú vaše nové rastliny zdravé a silné. Ak majú hnať plody, môžete očakávať aj pekné prírastky v podobe ovocia a zeleniny do vašej chladničky či komory.

zavlazovaniemarvellous-design-garden-watering-system-impressive-decoration-diy-garden-watering-system
itechnologyusa.com

Video návod na výrobu zariadenia si pozrite tu.

Vyskúšate túto malú vychytávku? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), flordeplanta.com

0
Komentovať