Naše uši majú prekvapivé výhody a možno ste ani netušili, čo všetko sa môže stať, keď sa ich správne dotknete

Lucia Mužlová

lifeaspire.com

Zvuk mora, čvirikanie vtáčikov, počuť slová „Milujem ťa“… To všetko by sme bez našich zázračných uší nemohli počuť. Vibrácie, elektrické impulzy a najmä zvukové vlny, to všetko naše uši zachytávajú a dokonca bez akejkoľvek námahy. Podľa vedy sú však uši zložitým komplexom, a to nie len preto, že dokážu zachytiť zvuk, ale aj preto, že ho dokážu vyvažovať. Tu sú niektoré užitočné fakty a rady, ktoré by ste mali vedieť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zničia nachladnutie

uchofakty3
reddit.com

Prebudili ste sa a v zadnej časti ústnej dutiny pociťujete bolesť? Ihneď začnete jesť vitamíny a piť teplé čaje. Čo ak vám ale poviem, že môžete urobiť viac? Ak sa nabudúce budete cítiť trochu choro, vyskúšajte tento trik. Usaďte sa, nakloňte sa na jednu stranu a do uší si kvapnite pár kvapiek peroxidu vodíka. Akonáhle prestanete v uchu počuť bublinky, nakloňte sa na opačnú stranu aby tekutina vytiekla von. Nachladnutie často začína práve v ušiach a týmto jednoduchým trikom skoncujete s baktériami v uchu.

Úľava od svrbenia v krku

uchofakty4
livestrong.com

Ak ste niekedy pociťovali svrbenie v krku a nevedeli ste sa ho zbaviť ani pomocou jazyka, odkašľania alebo prehĺtania, mám tu pre vás jeden trik. Skúste si masírovať ušné lalôčiky.  Tlak, ktorý vyviniete na uši, spustí malé svalové kŕče v krku a šteklenie v krku prestane.

Och, moja hlava!

uchofakty2
livescience.com

Ak vás rozbolí hlava a nemáte po ruke aspirín, vyskúšajte toto. Pomocou palca a ukazováka si chyťte ucho. Ukazovák by mal byť v strede ucha vo vnútri a palec vzadu. Jemne ťahajte svoje uši od hlavy. Opakujte niekoľkokrát. Tento pohyb zvyšuje uvoľňovanie mozgového moku, ktorý utíši bolesť vašej hlavy.

Prepáčte, ale slabo vás počujem

uchofakty5
wikihow.com

Vás sluch nemusí byť zrovna zlý, no občas sa vám môže stať, že niektoré otázky prepočujete a slová už nepočujete tak jasne. Ak je to váš prípad, nie ste v tom sami. Ak sa v uchu hromadí veľa ušného mazu, znižuje sa aj počuteľnosť. Veľmi často sa stáva, že ľudia sú z tejto témy v rozpakoch, nerozprávajú o tom a časom sa tento problém ešte viac zhorší. Jeden z najlepších pomocníkov v tomto prípad je olivový olej. Nakvapkajte si pár kvapiek teplého olivového oleja do ucha a nechajte ho tam po dobu 5 až 10 minút. Opakujte tento proces niekoľkokrát za deň po dobu 5 dní. Upchaté ucho sa uvoľní a vy budete počuť jasnejšie.

Upokojte svoj žalúdok

uchofakty6
remedydaily.com

Vedeli ste, že ucho má mnoho tlakových bodov, z ktorých každý súvisí s inou časťou tela? Tomu zodpovedá aj to, že tráviaci systém má svoj bod nad ušným lalokom. Ak vás nabudúce bude bolieť  žalúdok alebo budete mať jednoducho pocit, že niečo nie je v poriadku, stlačte si práve tento bod. Ak máte po ruke štipec, môžete ho tam pokojne umiestniť. Váš žalúdok sa upokojí a vy sa budete cítiť lepšie.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), lifeaspire.com

Najnovšie články