Ako rýchlo uniknúť z potápajúceho sa auta

Lucia Mužlová

brightside.me

Je to síce niečo, čo sa nám (chvalabohu) nestáva každý deň, no aby sme v extrémnej situácii prežili, je dobré vedieť, čo treba robiť už v predstihu. Koniec koncov, raz sa to môže stať aj vám a na rozmýšľanie budete mať len sekundy. Ak si chcete zvýšiť povedomie o bezpečnosti, tím profesionálnych záchranárov prišiel s podrobnými inštrukciami o tom, ako sa správať, ak sa ocitnete v rýchlo sa potápajúcom aute. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Krok 1.

Hneď, keď sa auto dotkne hladiny vody, pokúste sa čo najrýchlejšie odopnúť svoj pás a otvoriť najbližšie okno. Pokúste sa dostať von cez najbližšie otvorené okno ešte skôr, ako sa auto ponorí. 

auto2
wikihow.com

Záchranári upozorňujú, že budete mať asi len minútu na uskutočnenie týchto dvoch krokov, kým sa auto potopí pod hladinu. Nestrácajte čas snažením sa o otvorenie dverí. Tlak vody je taký silný, že vám v tom z vonkajšej strany bude brániť. Nikdy nezabudnite na postup: odopnúť pás-otvoriť okno-vyliezť z auta. Toto je jediný postup, ktorý vás môže zachrániť.

Ak sa vaše okno otvára ručne, je to to najlepšie, čo sa vám mohlo stať. Ak máte okná ovládané na elektriku, nezúfajte. Podľa výsledkov testov vedcov, profesionálov a záchranárov, elektrika v aute funguje ešte aspoň 10 minút po tom, čo sa auto ponorí pod vodu.

Krok 2.

Ak sa vám nedarí otvoriť okno, rozbite ho.

auto1
techdrive.co

Ani len nepomyslite na to, že by ste sa snažili rozbiť čelné sklo. Je vyrobené z extra silného materiálu, je nárazuvzdorné a bezpečnostné. Má dokonca niekoľko vrstiev. Na rozbitie okna použite nejaký ťažký predmet, ako napríklad: kladivo, kľúč, skrutkovač alebo špeciálny nástroj, ktorý sa dá zakúpiť v obchode a mohli ste ho vidieť napríklad v autobusoch. Ak nemáte po ruke žiadny ťažký predmet, môžete použiť opierku hlavy, pätu alebo lakeť. Zamerajte sa na rohy skla, pretože v týchto miestach je o niečo krehkejšie.

Krok 3.

Ak sa v aute nachádzajú deti, uistite sa, že ich cez okno prestrčíte ešte pred vami.

Ak cestujete s deťmi, záchranári odporúčajú nasledovnú postupnosť akcií: rozopnúť bezpečnostný pás-otvoriť okno-rozopnúť bezpečnostný pás staršieho dieťaťa ako prvý prvý a pretlačiť ho z vozidla. Postup je potrebné opakovať následne aj s mladším dieťaťom. Až potom vystupujete vy. Len takto máte najväčšiu šancu na prežitie.

Krok 4.

Ak sa nedokážete dostať cez okno, počkajte, kým sa auto zaplní vodou a potom otvorte dvere.

Ak nie ste schopní otvoriť alebo rozbiť okno, je tu ďalšia cesta von, ktorá vedie cez dvere. Je to však jedna z najviac kontroverzných metód na únik, pretože budete musieť počkať, kým sa auto zaplní vodou, aby sa tlak vyrovnal. Keď je auto takmer zaplnené vodou, nadýchnite sa, otvorte dvere a vyplávajte von.

Tip od profesionálov: kľučku uchopte čo najpevnejšie zatiaľ čo bude voda vypĺňať priestor auta. Uvedomte si, že dvere nejdú otvoriť ľahko. Je možné, že si budete musieť pomôcť nohami. Dôležité však je snažiť sa nespanikáriť.

Krok 5.

Aby ste sa dostali na hladinu a našli správny smer, nasledujte vzduchové bubliny.

auto3
wikihow.com

Pod vodou sa môže ľahko a rýchlo stať, že sa budete cítiť stratení a dezorientovaní, a to najmä v prípade, že voda bude zakalená, prípadne ak bude tma. Ak chcete nájsť správnu cestu na hladinu, choďte rovnakým smerom ako vzduchové bubliny.

Nezabudnite na prvé kroky, ktoré je potrebné urobiť. Odpásať sa, otvoriť okno a dostať sa von čo najrýchlejšie to pôjde. Verím, že tento článok bude užitočný a takisto verím, že sa vám nikdy nebude hodiť. Dávajte si na cestách pozor.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), brightside.me

Najnovšie články