Ak každý mesiac miniete celú výplatu, tento článok si musíte prečítať. S jednoduchými trikmi ušetríte desiatky eur

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Zvyšovanie cien sa spája aj so zvyšovaním výdavkov. Možno viac premýšľate nad tým, čo v obchode kúpiť a zároveň sa snažíte šetriť peniaze na horšie časy. Experti prezradili, ako narábať s peniazmi efektívne.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Pluska, najnovší prieskum spoločnosti Intrum ukázal, že väčšina slovenských domácností má problém s rozpočtom. Až tri štvrtiny Slovákov každý mesiac minú celú svoju výplatu, či dokonca ešte viac, a tým pádom aj meškajú so zaplatením účtov. Redaktori Plusky sa preto obrátili na finančných expertov, aby poskytli rady, ako efektívne narábať s peniazmi.

Foto: Pexels

Neplatia účty načas

Až štvrtina respondentov uviedla, že za posledných 12 mesiacov nezaplatila nejakú faktúru načas. Hlavným dôvodom bolo to, že jednoducho na zaplatenie nemali.

„Mohli by sme povedať, že za to môže nadmerné zdražovanie. Pravdou však je, že za naše zlé hospodárenie môže najmä slabá finančná gramotnosť našich domácností. Neefektívne vynakladanie finančných prostriedkov, zlá disciplína pri vytváraní rezerv v kombinácii s nesprávne využívanými produktami. To všetko sa podpisuje pod fakt, že v správe financií ako národ jednoznačne zaostávame,“ vysvetlil Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.

Vplyv má však, samozrejme, aj inflácia. „Reálne príjmy ľudí vďaka inflácii významne klesli, čím sa znížili aj ich disponibilné príjmy, teda peniaze, ktoré majú na spotrebu. Vidieť to aj na vývoji úspor ľudí v bankách, keď objem peňazí vložených v bankách, ktorý dlhodobo rástol, posledné dva roky stagnuje a klesá,“ objasnil Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments.

Foto: Pexels

Na čo Slováci míňajú najviac peňazí

Najnovšie články