Ak každý mesiac miniete celú výplatu, tento článok si musíte prečítať. S jednoduchými trikmi ušetríte desiatky eur

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Ukazuje sa, že Slováci mesačne minú najviac peňazí na výdavky na domácnosť, potraviny a oblečenie. Medziročne však nezdraželi len potraviny a služby, ale tiež výdavky na vzdelávanie a zdravie. To teda ovplyvnilo najmä domácnosti, kde majú školopovinné deti.

Namiesto toho, aby však zoškrtali výdavky a určili si priority, siahajú po finančných rezervách, ktoré majú v bankách. Tento fenomén objasnil Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko: „Problém teda bude aj na strane výdavkov, ktoré mnohí ľudia ešte stále neprispôsobili zhoršenej ekonomickej situácii. Štatistiky v pandemickom období roka 2020 a prvej polovice 2021 ukazovali, že Slováci na rozdiel od celého zvyšku EÚ svoje výdavky vôbec neredukovali. A podobný efekt sme videli aj od jesene 2021 až do konca roku 2022, keď ceny začali výrazne rásť a obyvatelia Slovenska namiesto zoškrtania či zníženia niektorých položiek rodinného rozpočtu radšej siahali po úsporách.“

Ako ušetriť?

Ako teda zariadiť, aby ste míňali menej? Odborník má na to jednoduché riešenie. Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu, radí: „Sledovať si výdavky, sadnúť si k výpisu z účtu, poznať sumy, ktoré obetujú na nepotrebné výdavky. Niektoré banky ponúkajú prehľad o tom, koľko a kde míňame najviac peňazí. Vhodná je aj revízia produktov, ktoré ako klient využívam, môžu byť totižto cenovo neaktuálne či dokonca nepostačujúce v prípade vzniknutého rizika. Ak ľudia cítia rezervy v správe svojich financií, je na čase obrátiť sa na odborníka, ktorý vám vytvorí finančný plán na mieru.“

Maroš Ovčarik zas radí, že je potrebné myslieť na budúcnosť. Peniaze, ktoré si šetríte na dôchodok, alebo na vzdelanie vašich detí, by ste podľa neho nemali odkladať na bežný účet.

„Z mojej skúsenosti môžem povedať, že v každom rodinnom rozpočte sa nájdu rezervy a priestor na šetrenie. Kľúčové je platiť všetko kartou, aby ste získali prehľad, na čo všetko ste minuli peniaze a mohli hľadať rezervy. V tomto smere sú veľmi nápomocné bankové aplikácie,“ dodáva svoju radu Marián Búlik.

Najnovšie články