AKTUÁLNE: Do Európy mieri víchrica Franz. V susedných krajinách už platia výstrahy I. a II. stupňa

Lucia Mužlová

Foto: archív TASR (Michal Svítok)

Miliónové škody v Európe spôsobila víchrica Eberhard. Počasie sa na pár dní umúdrilo, no prichádza ďalšia hrozba, víchrica Franz. Najviac ohrozené sú krajiny ako Britské ostrovy, Francúzsko, štáty Beneluxu, Nemecko, Česko a len minimálne aj Slovensko.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vietor by mal byť slabší ako počas víkendu, no Slovensko zasiahne. Nárazy vetra sa budú pohybovať do 15 m/s a na horách do 25 m/s. Vietor tak dnes prinesie len malé, prípadne žiadne škody.

Výstrahu prvého stupňa pred ojedinelou tvorbou snehových jazykov vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre viaceré okresy v severnej časti Slovenska. Varovanie platí do popoludňajších hodín. Výstraha sa týka okresov Považská Bystrica, Čadca, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Dolný Kubín, Námestovo, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa. SHMÚ upozorňuje, že tvorba snehových jazykov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. „Ich výskyt je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ dodáva ústav.

Foto: pixabay

Počasie u nás ovplyvňuje tlaková níž. Premenlivá oblačnosť, prehánky, na horách snehové. Teploty 4 až 9 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku prevažne oblačno, prehánky. Najnižšie ranné teploty 2 až -1 a najvyššie denné 6 až 9 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne oblačno, prehánky. Najnižšie ranné teploty 1 až -4 a najvyššie denné 4 až 8 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne oblačno, prehánky. Najnižšie ranné teploty 1 až -3 a najvyššie denné 4 až 8 stupňov C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -4 a najvyššia denná 2 stupne C. Vo výške 1500 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -6 a najvyššia denná -2 stupne C. Vo výške 2000 m prevažne oblačno, snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -8 a najvyššia denná -5 stupňov C.

Najnovšie články