Neuveriteľné, čo urobila kráľovná Alžbeta len pár dní po smrti svojho manžela. Toto mnohých ľudí prekvapilo

TASR

Foto: profimedia

Britská kráľovná Alžbeta II. sa v utorok, štyri dni po smrti svojho manžela princa Philipa, vrátila ku kráľovským povinnostiam. Prišla na ceremóniu pri príležitosti odchodu najvyššie postaveného predstaviteľa svojej domácnosti do dôchodku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informovali o tom tlačové agentúry PA Media a Reuters. Panovníčka bola hostiteľkou na ceremónii na počesť grófa Peela, ktorý odstupoval z funkcie lorda komorníka – ten zodpovedá za kráľovský dvor. Princ Philip, ktorý stál po boku kráľovnej počas jej 69-ročného panovania, zomrel na Windsorskom zámku v piatok 9. apríla vo veku 99 rokov. Jeho pohreb sa bude konať v sobotu 17. apríla.

Foto: TASR/AP

Obmedzila povinnosti

Vojvoda z Edinburghu, ako bol oficiálne známy, sa s Alžbetou oženil v roku 1947. Kráľovná v posledných rokoch obmedzila oficiálne povinnosti a mnohé z nich prenechala princovi Charlesovi, jeho synovi Williamovi a ďalším členom kráľovskej rodiny. Stále však vykonáva tie najviac symbolické kráľovské povinnosti, ako napríklad otvorenie nového zasadacieho obdobia britského parlamentu.

Kráľovná to zvláda pokojne

Jej syn princ Andrew v nedeľu vyhlásil, že kráľovná zvláda stratu manžela pokojne, vyrovnane a jeho smrť „zanechala v jej živote obrovskú prázdnotu“, ako sama povedala. Alžbeta II. je najstarším a najdlhšie vládnucim žijúcim monarchom na svete. Poradcovia a odborníci na kráľovskú rodinu už dlho tvrdia, že kráľovnú nebude viesť strata Philipa k tomu, že uvoľní trón synovi a dedičovi princovi Charlesovi.