Toto je 6 vecí, ktoré bežne vyhadzujeme ako odpad do toalety, no mali by sme s tým ihneď prestať

Lucia Mužlová

Nie každý má na záhrade kompost, a teda zbaviť sa niektorých potravín a vecí môže byť obtiažne. Neverili by ste, koľko ľudí splachuje niektoré odpadky do toalety. Nie je to však ten najlepší nápad, aj keď to mnoho ľuďom vôbec nezíde na um.

Toto sú tie najčastejšie a najnebezpečnejšie veci, ktoré sa dostávajú do odpadových vôd a nemajú tam čo robiť.

Piesok pre mačky

pixabay.com

Takýto piesok je plný silikagélu, čo je hrudkovitá látka, ktorá sa veľmi dobre rozkladá vo vode, a to je aj dôvod, prečo piliny alebo teda piesok nakoniec naberie na hmotnosti aj objeme. Aj z tohto dôvodu je zakázané ich splachovať do kanalizácie. Tento materiál často vytvára veľké zhluky, ktoré potrubie zbytočne upchávajú.

Káva

pixabay.com

Káva sa ľahko hromadí a v potrubí postupne vytvára vrstvu za vrstvou. Nakoniec to končí upchatím potrubia a zbytočnými problémami.

Vlhčené obrúsky alebo vlhčený toaletný papier

three brands of baby wipes / wet wipes
Vedeli ste, že do toalety by ste nemali hádzať ani vlhčený toaletný papier? Našťastie sa v obchodných reťazcoch nachádzajú aj druhy, ktoré majú na obale napísané, že ich môžete splachovať. Preto si to vždy radšej overte. V opačnom prípade hrozí opäť upchatie potrubia.

Plienky, hygienické vložky a tampóny

pixabay.com

Vo vnútri týchto pomôcok sa nachádza gél, ktorý v reakcii s vodou „napučiava“ a v kanalizačnom potrubí funguje ako zátka.

Tyčinky na čistenie uší

pixabay.com

Povedali by ste si, že tyčinky potrubie neupchajú práve kvôli ich veľkosti. Tu sa však z tyčinky odmotávajú bavlnené vlákna, ktoré zachytávajú nečistoty, ktoré sa hromadia a kumulujú a potrubie upchávajú. Aj preto by ste nemali splachovať napríklad vlasy z hrebeňa alebo tie, ktoré vytiahnete z odtoku.

Tuky a oleje – všetko mastné

pixabay.com

Tuky a oleje by sa do kanalizácie nemali vôbec dostať. Je to z toho dôvodu, že keď tuk v studenej vode stuhne, upchá potrubie.

Pozri aj: Príspevok tejto mamičky má už viac ako 400 000 likeov a nesie v sebe posolstvo. Sú to slová, ktoré môžu zachrániť viac ako jeden ľudský život!

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.)

Najnovšie články