Meteorológovia zverejnili predpoveď na zimu 2022/2023: Z tohto Slováci vôbec nie sú nadšení

Kristína Hagarová

Foto: archív TASR (Adriána Hudecová)

Prichádza ďalšia predpoveď na zimu 2022/2023. Meteorologické spoločnosti prišli s novými predpoveďami a hovorí o tom, koľko snehu by malo napadnúť. Môžeme sa tešiť?

Článok pokračuje pod videom ↓

Už tretí rok po sebe sa nachádzame vo fáze La Nina, čo je veľmi zriedkavý jav. Informoval o tom portál Imeteo. Studená fáza ovplyvní tohtoročnú zimu v Európe, teda aj u nás. Ďalší faktor, ktorý museli brať do úvahy, je aj januárový výbuch podmorskej sopky v Tichom oceáne. Meteorologické spoločnosti vytvorili podrobné analýzy na zimné mesiace, konkrétne december, január a február.

Dlhodobé prognózy nie sú stopercentné

Samozrejme, dlhodobé prognózy nie sú stále stopercentné a môžeme ich považovať za orientačné. Podľa ECMWF, ktorý je najčastejšie používaným a veľmi uznávaným systémom sezónnych predpovedí. Podľa tejto predpovede bude na Slovensku snehu menej, ako je dlhodobý priemer a bude ho menej než po minulé roky. Najmenší deficit snehu by mal byť v decembri a najväčší vo februári.

Zima nebude bohatá na sneh

Práve vo februári by malo byť snehu na horách výrazne menej. Aj podľa britského modelu UKMO bude snehu počas zimných mesiacov menej. Aj on naznačuje, že práve vo februári bude snehu najmenej. Podľa týchto modelov bude zima na Slovensku miernejšia s menej zrážkami a snehu bude menej.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk