Vďaka japonskej metóde šetrenia môžete mesačne odložiť slušnú sumu peňazí. Stačia len 3 kroky

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Nachádzame sa v dobe, kedy takmer každý prevracia väčšinu peňazí, ktoré má. Dvakrát si rozmyslia, na čo ich minú a čo si doprajú. Vždy však môžete skúsiť ušetriť. Možno vám k tomu pomôže japonská metóda Kakeibo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pokiaľ chcete ušetriť v tejto ťažkej dobe, možno by ste mohli vyskúšať japonskú metódu Kakeibo. Ako uvádza portál Money Crashers, sú to v podstate tri znaky, ktoré znamenajú „kniha sporenia doma“. Tento systém bol pritom vynájdený pred viac ako 100 rokmi a jeho cieľom je zvýšiť úspory prostredníctvom malých, ale pravidelných krokov.

Foto: pixabay

Pointa je v tabuľkách

Pointa je v jednoduchých tabuľkách, vďaka ktorým zistíte, ako rozdeľujete finančné prostriedky a či máte nejaké diery, kde vaše peniaze odchádzajú bez toho, aby ste si to uvedomili. Udržiavanie rozpočtu takýmto spôsobom je veľmi disciplinované, odstraňuje zlé návyky a pomáha dosiahnuť ciele, ktoré si sami stanovíte. Kľúčové je, aby ste mali dva zošity. V jednom budete mať veľké výdavky a v druhom menšie, denné, ktoré si budete neustále zaznamenávať.

Založte si zošity

Tu si zapíšete vaše príjmy, rôzne dary, ale aj neočakávané peniaze, ktoré dostanete. Značte si to rôznymi farbami. Taktiež si zapíšte náklady, ktoré sú povinné a vopred známe. Teda napríklad nájo či hypotéka, paušál, platba internetu alebo splátka za auto. Taktiež je fajn si sem zaznamenať veľké nákupy. Zároveň si napíšte sumu, ktorú by ste chceli ušetriť v danom mesiaci a výslednú sumu, ktorá vám zostala po odrátaní všetkých výdavkov a sumy, ktorú chcete ušetriť.

Foto: pixabay

Nezabúdajte na jednotlivé výdavky

Do menšieho zošita si píšte výdavky, ktoré máte v daný deň. Jedlo, oblečenie, maličkosti do domácnosti, výdavky na deti. Zahrňte sem aj kultúru, keď chodíte do kina alebo do divadla, taktiež však aj nákup kníh. Všetky výdavky, ktoré zahŕňajú zábavu, napríklad lístky do reštaurácie, kluby, výlety a taktiež aj nepredvídateľné výdavky, čo sú napríklad opravy. Všetky tieto veci si rozdeľte do štyroch kategórií: život, kultúra, voľný čas a zábava, neočakávané výdavky. Takto uvidíte, kde vaše peniaze najčastejšie odchádzajú.

Foto: maxpixel

Nezabúdajte si všímať či sa vám darí plniť vaše šetriace plány a zároveň aj to, kde vám vaše peniaze najčastejšie odchádzajú. Vtedy budete schopný peniaze skutočne ušetriť. Môžete to spraviť aj tak, že si stanovíte sumu na jednotlivé týždne a vždy, keď sa vám niečo podarí ušetriť, vložíte to do úspor. Existuje veľké množstvo spôsobov, ako by ste mali ušetriť, no nie vždy sa to podarí.

Každému vyhovuje iný spôsob šetrenia a vy si môžete nájsť ten svoj. Ak sa rozhodnete pre Kakeibo, nezabudnite si vždy na konci mesiaca urobiť podrobnú analýzu toho, čo sa vám podarilo splniť a čo zase nie. Väčšinou to býva tak, že jeden mesiac sa vám podarí ušetriť viac a jeden zase menej.

Najnovšie články