Doma som mala staré zbytočné stoličky, ktoré som chcela vyhodiť. Zastavila ma ale kamarátka, ktorá z nich vyrobila niečo naozaj úžasné, čo budete chcieť tiež

Monizz

Taká hlúposť vyhadzovať starý nábytok preto, že je opotrebovaný. A ešte väčšia hlúposť je vyhadzovať staré stoličky. Dekoráciu, akú si dokážete celkom sami vyčarovať z niekoľkých kúskov tohto starého dreva, nezoženiete v žiadnom obchode s nábytkom. Milovníci štýlového zariadenia poďte s nami do toho. Verte, že zo stoličiek bude zrazu niečo celkom iné a zaručene krajšie. A okrem toho, nikto na svete nebude mať taký istý kúsok.

18
takprosto.cc

Milujem dávať starým veciam nový nádych. Tento návod je vynikajúcou príležitosťou, ktorú by mal využiť každý milovník nápaditého a štýlového nábytku s puncom elegancie a patiny zároveň. Neznie to perfektne? Zo starých stoličiek nájdených na vašej povale môže byť utešená lavička, ktorú budete milovať nielen vy, ale aj každý, kto k vám zavíta.

Ako využiť staré stoličky

Vyrobiť si tento kúsok nábytku vlastnými rukami bude pre vás potešenie a hračka. Robotu budete mať hotovú do hodinky, maximálne dvoch. Stačí si nachystať tie správne „prísady“.

3 staré stoličky približne rovnakej výšky

1,5-2m preglejky

vŕtačku

pílku na železo

šmirgľový papier

ľubovoľnú farbu v spreji

zošívačku

penu na výplň sedadla

poťahovú látku

1
takprosto.cc

Stoličky postavte vedľa seba tak, aby sa nohami opierali. Odstráňte z nich staré sedadlá. Zmerajte celkovú šírku stoličiek, keď stoja vedľa seba a k výslednému číslu pridajte 10 centimetrov. Vyvŕtajte diery do miest v rámoch stoličiek, kde neskôr umiestnite a upevníte preglejku. Spravidla sú to krajné rohy prvej a tretej stoličky a aspoň dve diery v strede celého objektu.

2
takprosto.cc

Ošmirgľujte povrch stoličiek tak, aby vám na drevo chytila nová farba. Rozostavte stoličky vedľa seba tak, aby medzi nimi bola pár centimetrová medzera.

4
takprosto.cc

Preglejku si obaľte krajčírskou penou alebo molitanom a naň pripevnite poťahovú látku. Na preglejku ju upevnite pomocou zošívačky. Teraz položte potiahnutú preglejku na stoličky a spojte s predvŕtanými dierami v nábytku.

5
takprosto.cc

Technické parametre závisia od stoličky, preto v prípade potreby požiadajte o pomoc partnera. Elegantná lavica je hotová!

7
takprosto.cc

Záhradné dvojsedadlo

Toto dvojsedadlo sa vynikajúco hodí do záhrady, alebo do chodby ako pomocník pri obúvaní. Treba na ňu len dve rovnaké stoličky a okrem nich ešte:

9
takprosto.cc

elektrickú pílku, alebo iný nástroj vhodný na opracovávanie a pílenie dreva

jednu drevenú dosku – veľkosť podľa toho, aké veľké sú stoličky

ceruzku

papier na šmirgľovanie

farbu

Zo starých stoličiek opatrne odstráňte sedadlá, ale nevyhadzujte ich. Pripevnite ich zo spodne strany drevenej dosky tak, aby boli od seba vzdialené asi 15-20 centimetrov. Odmerajte potrebné rozmery a z dosky odpíľte tak, aby zo zadnej strany lemovalo sedadlá, viď obrázok.

 

10
takprosto.cc
11
takprosto.cc

Teraz pripevnite sedadlá na drevenú dosku a tie opäť na svoje miesto. Zázrak je na svete!

12
takprosto.cc

Ak sú stoličky zvrchu opotrebované, jednoducho ich ošmirgľujte a premaľujte.

13
takprosto.cc

Lavička s policou

Málokto vie, že lavičky s policou na topánky sú mimoriadne funkčnou pomôckou pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou. Nedostatkom v tomto prípade je len to, že keď si takúto lavičku kúpime v obchode, je prispôsobená váhe topánok a nie našich nôh. Takže ak aj náhodou niekoho napadne na ňu nohy vykladať, rýchlo na to doplatí. A práve preto si vytvorte štýlový a funkčný kúsok sami. A čo naň budete potrebovať?

2 staré stoličky

4 pevné, alebo masívne drevené latky

širšiu drevenú dosku

preglejku

molitan, alebo krajčírsku penu

poťahovú látku

zošívačku

Z dvoch starých stoličiek si odmontuje len najdlhšie korzo – teda 2 nohy a operadlo. Rám, na ktorom budete sedieť zhotovíte spojením štyroch masívnych alebo aspoň pevných latiek, ktoré s dlhými skrutkami zmontujete na pevno do seba. Dĺžka závisí od vašich preferencií, alebo potrieb.

Spojte rám na sedenie s dvoma stoličkami, tak ako vidíte na obrázku.

14
takprosto.cc

Spodnú policu upevnite do takej výšky ktorá vám bude pri sedení vyhovovať. Podstatné je to, aby bola lavica pevná a robustná a aby aj čo-to uniesla.

15
takprosto.cc

Ak chcete lavicu jednej farby, ošmirgľujte drevo minimálne v miestach, kde ešte ostal lak, ale ideálne je ošmirgľovať ju celú. Farba, ktorú na drevo nanesiete vám bude chytať rovnomernejšie a docielite tak, krajší vzhľad.

16
takprosto.cc

V ďalšom kroku si vyrobte sedadlo – presne tak isto ako v prípade výroby prvej lavice. Preglejku obtiahnite molitanom a molitan obtiahnite poťahovou látkou. Zo spodnej strany upevnite zošívačkou a namontujte na rám na sedenie.

17
takprosto.cc

Pridajte pár domáckych vankúšov a lavička pre zaľúbencov je hotová.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

1
Komentovať