Vyvaľkala cesto, vzala nôž a spravila z neho takéto krásne ozdoby na vianočné koláče

Zuzana Fulopova

Pečenie domácich koláčikov patrí neodmysliteľne k vianočnej atmosfére. Dávame si špeciálne záležať, aby nám maškrty nielen chutili, ale aj krásne vyzerali. A kedže tu máme opäť predo dvermi toto čarovné obdobie, prinášame vám pár tipov, ako si pomocou cesta môžete vyzdobiť vaše vianočné kulinárske pochúťky.

Mriežky

Na vytvorenie mriežok z cesta, budeme potrebovať okrúhlu formu na vykrajovanie a nôž. Cesto si rozdelíme na dva obdĺžniky, na jeden natrieme plnku alebo naň napríklad dáme ovocie a z druhého vytvarujeme pomocou okrúhlej formy mriežky. Takto vytvarované cesto v tvare siete už len prikryjeme na prichystané druhé cesto.

Jednoduchšia varianta výzdoby je v rukách si ušúľať pripravené obdĺžniky do tvarou cigary a následne ich uložiť na koláč v tvare mriežky a aj po jeho okraji.

Špirála

Na ozdobenie koláča nám tiež stačí iba pripravené klasické cesto. Cesto si vyvaľkáme na tenký štvorec a s nožom narežeme z neho niekoľko prúžkov. Takto narezané prúžky kladieme na vrch koláča do kruhu v tvare špirály.

Slzičky

S takto na pásy zarezaným cestom môžeme zdobiť aj okraje tortovej formy, a to tak, že si pásy ukladáme na seba do tvaru slzičiek.

Vrkoče

Ak máme pevnejšie cesto, môžeme skúsiť z neho vytvarovať aj takzvané vrkoče.

Delenie

Okraj koláča si môžeme upraviť aj pomocou nožníc, a to tak, že si nimi spravíme malé rezy v 45 stupňových uhloch. Každú takto narazenú časť od seba starostlivo oddelíme a máme požadovaný výsledok.

Pletenie

Na túto možnosť budeme potrebovať okrem cesta aj nejakú náplň, či už slanú alebo sladkú, napríklad mäso alebo olivu. Kreativite sa medze nekladú. Z cesta si spravíme dva dlhé pásy, pričom jeden bude tenší a druhý hrubší. Do hrubšieho spravíme vertikálne rezy s odstupom 3 až 5 centimetrov a môžeme začať vplietať pripravenú náplň.

Slnko

Z lístkového cesta si spravíme dva kruhy, pričom jeden natrieme ľubovolnou plnkou a druhým cestom ho prikryjeme. Potom stačí narezať zo stredu kruhu pár pásov a zatočiť ich do tvaru okvetných lístkov.

Kvety

Podobne ako pri slnku, spravíme si z cesta kruh, ktorý vydlabeme a naplníme ľubovoľnou náplňou. Takto nachystané cesto prikryjeme a spravíme niekoľko rezov, akoby sme kreslili kvet. Jednotlivé rezy oddelíme a vytvarujeme do lístkov.

Reprofoto: Instagram.com

Ksichtíky

Z vyvalkaného cesta si môžete vytvarovať aj napríklad hlavu medvedíka, prasiatka či zajačika, všetko je na vašej kreativite 🙂

Čo poviete na tieto nápady? Skúsite niektorý? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Experti na reč tela: Snúbenica princa Harryho robí neustále túto jednu vec. Čo to znamená?

zdroj: babskeveci.sk (Zuzu) takprosto.cc

0
Komentovať