Nevedela som si poradiť so zažltnutým prádlom. Potom mi kamarátka poradila trik, vďaka ktorému ušetrím množstvo peňazí a všetko je znovu žiarivo biele

Monizz

Každému z nás sa už stalo, že biele oblečenie začalo po čase a niekoľkých praniach jednoducho tmavnúť. Je to spôsobené rôznymi faktormi, ktoré spravidla nevieme ovplyvniť, no faktom ostáva, že s nimi nevieme ani preventívne bojovať. Ak by ste totiž pridávali bielidlá do každého prania, naša bielizeň by nám vydržala pri najlepšej vôli o polovicu kratšie ako pri bežnom praní.

pixabay.com

Ako však bojovať s látkami, ktoré strácajú na jasnosti a vyzerajú ako permanentne špinavé? Pomerne jednoduchým riešením je zakúpiť si pracie prostriedky s bieliacim účinkom (ktoré nie vždy fungujú tak, ako to ukazujú v reklame), chemické bielidlá, veci jednoducho vyhodiť, či nosiť ich už len na doma.

Ibaže nie sme všetci  takí majetní, aby sme po šiestich-siedmych praniach vyhadzovali veci alebo ich odkladali ako domáce oblečenie len preto, lebo ostali nepekne sfarbené a od bielej majú už na míle ďaleko. Nemusíme ani kupovať predražené a agresívne prostriedky, ktoré síce bielizeň vybielia, no vlákna poškodia natoľko, že jej životnosť sa automaticky a významne skracuje.

pixabay.com

Použite správnu koncentráciu

Jednoduchým riešením je peroxid vodíka. Iste, ide o chemickú látku, ktorá však nemá vplyv na kvalitu vecí, ak viete, v akom pomere ju používať. Peroxid vodíka je bezpečný, efektívny a mimoriadne lacný prostriedok na to, aby sme svojmu oblečeniu vrátili pôvodnú belosť. Peroxid pri bielení uvoľňuje aktívny kyslík, ktorý prispieva k tomu, aby sa veciam vrátila farba. Ak chcete teda bieliť, rozhodne si zaobstarajte peroxid vodíka. No nie hocijaký. Potrebný je ten trojpercentný!

pixabay.com

Zrieďte 1 čajovú lyžičku 3% peroxidu vodíka v dvoch litroch teplej vody. Zmes dôkladne zamiešajte a namočte do nej veci, ktoré potrebujete vybieliť. Nechajte ich tam po dobu 20 minút, no zhruba každých 5 minút v nej oblečenie premiešajte. Je to potrebné na to, aby bolo bielenie rovnomerné. Potom oblečenie prepláchnite v čistej vode.

Na škvrny je ocot

Žlté škvrny v podpazuší alebo na chrbte trápia mnohých z nás. Na tento nedostatok peroxid nepomôže tak, ako pomôže obyčajný ocot. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu octu s 2 polievkovými lyžicami teplej vody a rozmiešajte. Nalejte zmes na škvrny a nechajte pôsobiť asi 20 minút. Potom zmiešajte 1 polievkovú lyžicu peroxidu vodíka, 1 polievkovú lyžicu soli a ½ čajovej lyžičky sódy bikarbóny a všetko rozmiešajte v 3 litroch teplej vody. Oblečenie opláchnite a namočte do roztoku. Nechajte pôsobiť asi 20 minút a potom opláchnite a vyžmýkajte.

pixabay.com

Na bielenie oblečenia existuje množstvo spôsobov a mnohé z nich z nás ani nevytrasú kopu peňazí. Výsledný efekt je pritom oveľa viditeľnejší ako keby sme kupovali zarobené a hotové prípravky, ktoré často strácajú na účinnosti. Vyskúšate? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Fanúšikovia a rodina Angeliny Jolie sa boja o jej zdravotný stav. Dnes váži menej ako jej 11-ročná dcéra

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

0
Komentovať