Používate na umývanie okien obyčajné noviny? Toto je 6 tipov, ako ich vyčistíte ešte efektívnejšie

Zuzana Fulopova

Foto: freestockphotos.biz

Blíži sa jar a s ňou aj jarné upratovanie, nevynímajúc umývanie okien. Táto činnosť však môže byť zdĺhavá, a preto ak sa chceme vyhnúť tomu, aby sme ju opätovne museli zopakovať kvôli zlému umytiu, mali by sme sa uistiť, že to robíme správne. Aký postup by sme teda mali zvoliť aby sa okná leskli čistotou?

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay

Vyberte si správny deň

Na umývanie okien si vyberte slnečný deň, kedy rýchlejšie vyschne použitý čistiaci prostriedok na oknách. Ak v najbližšie dni nehlásia pekné slnečné počasie,vyberte si aspoň deň, kedy nemá pršať.

Ako prvé utrite nečistoty a prach

pixabay

Skôr ako sa pustíte do umývania okien, zotrite hubkou alebo handrou z okenného rámu všetky nečistoty. Zabránite tým tomu, aby sa nečistoty zmiešali s čistiacim prostriedkom a tým pádom predídete škvrnám. Ak je však váš okenný rám extrémne špinavý, vyčistite ho aj saponátom a nechajte ho vyschnúť.  Taktiež môžte zvesiť aj záclony a dať ich vyprať.

Vyberte si správny čistiaci prostriedok

Ak sú vaše okná veľmi špinavé, obyčajný sprej na okná nebude stačiť. Vyberte si preto silnejší čistiaci prostriedok, ktorý rozpustí aj tie najväčšie nečistoty. Až po vyčistení okien týmto prostriedkom môžete aplikovať aj sprej na leštenie.

pixabay

Ak uprednostňujete domáce produkty a výrobu, máme pre vás jeden tip na výrobu domáceho čistiaceho prostriedku. Na prípravu budete potrebovať iba 2 šálky vody, 1/2 šálky klasického alebo jablčného octu a 1/4 šálky 70 % koncentrácie liehu. Všetky zložky zmiešajte spolu do rozprašovacej nádoby. Ak máte deti alebo domáce zvieratá, napíšte na obal spreju obsah roztoku kvôli bezpečnosti.

Používajte handričku z mikrovlákna

Na umývanie okien používajte špeciálnu handričku z mikrovlákna, ktorá je super absorpčná, rýchlo umývateľná. Vďaka tomu sa bude okno krásne lesknúť a to bez šmúh. Noviny teda nepotrebujete.

Chráňte steny

Aby ste sa vyhli neporiadku a mokrým stenám, podložte si pod okná igelit alebo sáčok. Vaše steny tým ochránite od prípadného rozliatia alebo kvapkania čistiaceho prostriedku.

Technika umývania

pixabay

Pri čistení okien je tiež dôležitá technika umývania. Začnite umývať jednu stranu okna vodorovne a a druhú stranu vertikálne. V takomto prípade, ak sa vytvoria fľaky, ľahko zistíte, či sú z vonkajšej alebo z vnútornej strany.

Tento proces umývania okien je síce náročnejší, ale postačí, ak ho budete opakovať raz, alebo dvakrát ročne. Výsledkom budú krásne, čisté okná, bez fľakov a šmúh. A to už za to stojí, čo poviete?

goodhousekeeping.com

Najnovšie články