Doma som si do črepníkov zasadila pár liečivých byliniek presne podľa tohto návodu. Keď sa ním budete riadiť aj vy, budete mať doma hotovú rajskú záhradu!

Lucia Mužlová

Ešte stále je čas, aby ste sa aj vy pustili do sadenia. Ja som mala tento nápad v hlave už celý týždeň a konečne nastal ten deň, keď som ho zrealizovala. Pestovanie byliniek je veľmi populárne a verím, že mnohí z vás sa do toho pustili už dávno predo mnou. Sú skvelé do kuchyne, no majú aj lekársku hodnotu. Sadenie vám nezaberie veľa času a dodá vám energiu z toho, že ste niečo vytvorili vlastnými rukami. Ešte mi ostáva dúfať, že niečo vyrastie.

sadenie4
babskeveci.sk

Čo budete potrebovať:

Zašla som do jedného obchodu, kde som vedela, že budú mať všetko, čo potrebujem. Môžete zvoliť sadeničky, no tie už boli takmer všetky „fuč“, preto som sa rozhodla sadiť semená byliniek. Vyberte si bylinky, ktoré máte radi. Ja som zvolila levanduľu, bazalku a mätu, a samozrejme mi to nedalo a zaobstarala som si aj cherry paradajky a reďkovku.

zeminu na bylinky

črepníky

rukavice

lisované kokosové vlákno

drevenú bedničku (tú som si zobrala z obchodu, prázdnu zo zeleniny/ovocia)

menšie kamienky (ochudobnila som naše sídlisko)

vodu

sadenie1
babskeveci.sk

Ako na to:

Kamienky som si najskôr umyla, aby som ich zbavila nečistôt. Vložila som ich na dno črepníkov.

sadenie6
wikihow.com

Do misky som dala lisované kokosové vlákna a zaliala som ich vodou, presne podľa návodu na obale. Keď vlákna nasiaknu vodou, pomaly sa rozpadnú, inak je takmer nemožné ich rozdrviť.

sadenie11
highyieldorganics.net

Zeminu na bylinky som zmiešala s kokosovými vláknami a do 3/4 som naplnila črepníky. Vyhĺbila som menšie jamky a do nich som naukladala pár semienok.

sadenie10
Ikar

Netreba to preháňať, určite nie je potrebné minúť celé balenie. Potom som jamky zasypala zeminou a na záver som všetky črepníky poliala. Zeminu nie je potrebné príliš utláčať. Na črepníky som potom ešte kriedou napísala názvy, aby som vedela, v ktorom je čo zasadené.

sadenie2
babskeveci.sk

Cez noc ich mám v drevenej bedničke vo vnútri, no cez, deň keď je slniečko, ich vykladám na balkón.

sadenie3
babskeveci.sk

Dobré je, ak na črepníky umiestnite mikroténový sáčok s dierkami, aby mali rastlinky vhodnú klímu. Polievajte ich pravidelne, aspoň 2 až 3-krát týždenne, bazalku môžete aj viac.

sadenie9
veganurbanite.com

Bylinky môžete využívať v kuchyni, či už do polievok alebo aj iných jedál, do čajov, pričom môžete vytvárať rôzne kombinácie. Sadenie je naozaj jednoduché, takže môžete zapojiť aj svoje ratolesti. Rastlinky vydržia dlhšie ako tie, ktoré v črepníkoch kúpite v obchodoch, takže to určite stojí za to.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.)