7 užitočných trikov, ako otvoriť víno aj bez vývrtky

Lucia Mužlová

wikihow

Predstavte si príjemný víkendový večer. Všetky starosti a povinnosti pracovného dňa sú za vami. Myšlienky o práci sa vám rozplývajú a chcete si urobiť pekný večer, najlepšie s vašim partnerom či partnerkou. K takému večeru neodmysliteľne patrí fľaša chutného vína. Zrazu však nastane problém. Nikde neviete nájsť vývrtku aby ste dokázali odstrániť zátku z fľaše. Čo teraz?

Článok pokračuje pod videom ↓

Aby ste v ani v takom prípade neostali bez tohto lahodného nápoja, pripravili sme pre vás 7 rád, ako otvoriť fľašu vína, a to aj bez vývrtky či iných otváračov na víno.

Skrutka a kliešte

wikihow.com
wikihow.com

Veľmi efektívne a pomerne jednoduché riešenie je použiť závrtnú skrutku do dreva. Čím širší skrutkovicový závit má vaša skrutka, tým lepšie. Naskrutkujte ju do korku, nemusíte používať žiadny skrutkovač, ide to aj rukou. Keď je skrutka v korku dostatočne zavŕtaná, pomocou klieští ju vytiahnite spolu aj korkom. Ak by ste doma nenašli kliešte, môžete skúsiť namiesto nich použiť napríklad štikač na nechty.

Vreckový nôž

wikihow.com
wikihow.com

Odstrániť korkovú zátku z vínovej fľaše je možné aj za pomoci obyčajného vreckového nožíka. Čepeľ noža by mala byť dostatočne malá, aby sa mohla dobre zapichnúť do korku. Niektorí ľudia odporúčajú použiť nôž s vrúbkovaným ostrím. Po zapichnutí noža do zátky, ním opatrne otáčajte do ľavej a pravej strany a jemným ťahaním dohora zátku postupne uvoľňujte. Ak ste zapichli nôž veľmi nakrivo, dajte pozor aby ste netlačili čepeľou na hrdlo fľaše. V takom prípade by sa mohlo stať, že by ste sklo roztrieštili a mohli by ste sa poraniť.

Drôt a kliešte

wikihow.com
wikihow.com

Pri otváraní vínovej fľaše týmto štýlom budete potrebovať niekoľko centimetrový kus oceľového drôtu a kliešte. Na drôte zahnite pomocou kliešťov posledný centimeter do uhla približne 30 stupňov. Teraz opatrne zatláčajte drôt do fľaše medzi hrdlom fľaše a korkom. Keď sa drôt dostane až pod zátku, opatrne ju ohnutým koncom podoberte a pomaly vytiahnite von.

Kancelárske spinky

wikihow.com
wikihow.com

V prípade potreby otvorenia vína v kancelárii, môžu dobre poslúžiť aj obyčajné spinky na papier. Potrebujete dve spinky, ktoré rozložíte tak, ako je na obrázku. Podstatný je najmä spodný tvar spinky v tvare háčika. Podobne ako pri predošlej technike, zasuňte spinku medzi fľašu a korok a keď sa bude háčik nachádzať pod zátkou, otočte ho, aby sa do nej mohol zapichnúť. To isté urobte aj s druhou spinkou na opačnej strane. Potom spojte vrchné časti spiniek dokopy, aby držali spolu. Následne stačí korok už len opatrne vytiahnuť. Možno bude vhodné použiť rukavice, aby sa vám drôt pri vyťahovaní nezarezával do ruky.

Držiak na kukuricu

wikihow.com
wikihow.com

Možno aj u vás doma nájdete tento dômyselný vynález na držanie horúceho kukuričného klasu. Ak áno, môže poslúžiť tiež ako núdzový otvárač na víno. Stačí ho zapichnúť do korku a jemne s ním točiť do ľavej a pravej strany, čím sa korok uvoľní. Následne sa ho snažte vytiahnuť von, pričom ale nebudete ťahať len dohora, ale aj do strán, aby vám držiak nevykĺzol.

Držiak na kukuricu môžete použiť aj pri prvej opisovanej metóde, ak nemáte k dispozícii kliešte.

wikihow.com
wikihow.com

Zatlačenie korku

wikihow.com
wikihow.com

Ak nejde von, nech ide dnu. Niekedy je ale problém zatlačiť korok dnu, kvôli tlaku vzduchu vo fľaši. V takom prípade je dobré korok prepichnúť nožom a následne ho zatlačiť, napríklad pomocou pera či fixky.

Kladivo a klince

wikihow.com
wikihow.com

Otvoriť víno sa dá aj pomocou kladiva a niekoľkých malých klincov. Opatrne zatlčte malé klince do korku tak, aby tvorili rad s malými medzerami. Potom opatrne pomocou druhej strany kladiva vypáčte von korkovú zátku.

Dúfame, že ak núdzovo potrebujete otvoriť víno, tak vám niektorá z týchto metód pomôže. Nie každá funguje na 100%, všetko sa odvíja od druhu a spracovania samotného korku, a tiež aj fľaše. S niektorými vínami si môžete poradiť hravo, na iné budete musieť vyskúšať viacero metód, kým sa vám ho podarí otvoriť.

wikihow.com
wikihow.com

Na zdravie!

Ak si neviete rady, potom vám ostáva už len jedna možnosť. Pozrieť si toto video a riadiť sa týmito dvomi krokmi.

[youtube u1wROm-OF9w 720 410]

zdroj: babskeveci.sk, wikihow.com, brightside.me

 

Najnovšie články